Brochów leży u skraju Puszczy Kampinoskiej, nad malowniczo wijącą się Bzurą. Ta niewielka miejscowość w woj. mazowieckim związana jest z osobą Fryderyka Chopina. Tutejszy kościół jest… budowlą obronną. Unikatowa forteca wraz z okalającym ją murem to zdumiewające atrakcje Brochowa i warto je zobaczyć.

Brochów – niezwykła miejscowość w dolinie Bzury

atrakcje brochowa Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Rocha w Brochowie

Brochów leży w woj. mazowieckim w dolinie Bzury, u skraju Kampinoskiego Parku Narodowego. Do jednych z najciekawszych aktywności należą tu spływy kajakowe rzekami Bzurą i Łasicą. Puszcza Kampinoska, Bzura i cała przyroda niezwykłe atrakcje Brochowa. Prowadzą tu szlaki turystyczne, a przewodnicy wspominają też o niezwykłym brochowskim kościele.

Atrakcje Brochowa – kościół-twierdza

atrakcje brochowa Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Rocha w Brochowie

Niesamowity Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie ma bogatą przeszłość. Został zbudowany w latach 1551-1561, a ufundował go Jan Brochowski. Niezwykły jest fakt, że to świątynia obronna, a to czyni z niej perełkę architektury. Jeszcze ciekawsze jest to, że zważając na czasy w jakich powstawała budowla, obwarowania musiały mieć charakter raczej symboliczny – według historyków świadczy to o rozmachu inwestora, murów nie stawiano z obawy przed wrogiem.

Renesansowa bazylika jest kościołem-fortecą z zaprojektowanym dookoła gankiem tunelowym ze strzelnicami.  Niestety w 1939 roku blisko Brochowa rozegrała się słynna potyczka kampanii wrześniowej zwana bitwą nad Bzurą. Wtedy kościół-zamek został niemal doszczętnie zniszczony. Dlatego współcześnie jest jedynie cieniem XVI-wiecznej warowni, a to skutek pospiesznych i często kontrowersyjnych oraz nieudolnych powojennych prac konserwatorskich.

Chrzest Chopina

atrakcje brochowa Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Rocha w Brochowie

W kościele w Brochowie wzięli ślub rodzice najsłynniejszego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Stało się to w roku 1806 r. Cztery lata później, w Wielkanoc 1810 roku, ich syn został tutaj ochrzczony. Przypomina dziś o tym pamiątkowa tablica.

Majątek Chopinów w Żelazowej Woli nie był bardzo oddalony od Brochowa.

Czytaj więcej: Żelazowa Wola – tu urodził się wybitny kompozytor

Inne atrakcje Brochowa

atrakcje brochowa Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Rocha w Brochowie
Kościół wraz z otaczającą go zabudową to najbardziej znane atrakcje Brochowa. Fot. Shutterstock (4)

Okolice Brochowa słyną z kolei wąskotorowej. Przebiegają tutaj tory na trasie Sochaczew –Brochów – Wilcze Tułowskie. Można odwiedzić ciekawe Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Warto odwiedzić także Żelazową Wolę, miejscowość Fryderyka Chopina. Z kolei w Górkach, na północ od Brochowa znajdziemy prywatne Muzeum etnograficzne w wiejskiej chacie.

Atrakcje w Polsce

  • Rafting Active Move w Szczawnicy

    Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

  • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

    W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

  • Ruiny kościoła w Kobułtach

    Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here