Strona głównaCiekawostkiBazylika w Krzeszowie – dolnośląska perła baroku

Bazylika w Krzeszowie – dolnośląska perła baroku

Jest na Dolnym Śląsku taki kościół, który odbiera mowę nawet wymagającym turystom, którzy „widzieli już wszystko”. Misternie zdobione wnętrza powalają na kolana. Bazylika w Krzeszowie nazywana jest perłą baroku.

Kościół cystersów

Bazylika w Krzeszowie. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Historia bazyliki w Krzeszowie sięga XVIII wieku. Kościół został zbudowany na potrzeby cystersów i wszedł w skład ich dawnego opactwa. Postawiono go w barokowym bogato zdobionym stylu.

Budowlę wieńczą m.in. rzeźby znanego praskiego artysty Ferdynanda Brokoffa. Wnętrze wykonane jest w stylu rokoko (przez niektórych zwany końcową fazą baroku). Rzeźbione organy i stalle są autorstwa czeskiego artysty Antona Dorazila, a freski wybitnego Georga Wilhelma Neunhertza urodzonego we Wrocławiu.

Najstarszy obraz maryjny w Polsce

Bazylika w Krzeszowie. Fot. Shutterstock

Są tam także zasługujące na uwagę obrazy, w tym otoczony kultem religijnym obraz Madonny z Dzieciątkiem z I połowy XIII wieku, który jest najstarszym obrazem maryjnym w Polsce. Został ufundowany prawdopodobnie przez Bolka I Surowego. Obraz został ukoronowany papieskimi koronami. W bazylice znajduje się mauzoleum Piastów Śląskich: Bolka I i Bolka II.

Bazylika w Krzeszowie dziś

Bazylika w Krzeszowie. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Dziś Bazylika Kolegiacka Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie wchodzi w skład diecezji legnickiej i jest jej głównym sanktuarium maryjnym. Dodatkowo jest siedzibą kolegiaty, a status bazyliki mniejszej posiada od 1998 roku.

Bazylika w Krzeszowie – dojazd

bazylika w Krzeszowie
Bazylika w Krzeszowie. Fot. Shutterstock

Krzeszów leży w woj. dolnośląskim w powiecie kamiennogórskim. Najlepiej z drogi krajowej nr 5 Legnica – Lubawka zjechać w Kamiennej Górze na Krzeszów. Po drodze można oglądać ciekawe przydrożne krzyże pokutne i kapliczki.

Bazylika w Krzeszowie – zwiedzanie

Bazylika w Krzeszowie. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Można wybrać kilka tras zwiedzania sanktuarium.

Trasa podstawowa obejmuje kościół klasztorny, kościół św. Józefa, Mauzoleum Piastów Śląskich, cmentarz klasztorny i kaplicę Marii Magdaleny.

Trasa Obiekty+ obejmuje klasztorne podziemia, strych i wieżę kościoła klasztornego, muzeum opactwa i letni pawilon na wodzie

Trasa rozszerzona to zbiór wszystkich obiektów trasy podstawowej oraz Obiektów+.

Trasa podstawowa dostępna jest codziennie. Obiekty+ oraz trasa rozszerzona dostępne są od 1 maja do 31 października.

Cennik:

  • Trasa podstawowa: 12 zł bilet normalny, 9 zł studencki, 6 zł dla dzieci
  • Obiekty+: 12 zł normalny, 9 zł studenci i dzieci
  • Trasa rozszerzona: 20 zł normalny, 15 zł studenci, 13 zł dzieci.

W tej samej cenie co bilety dziecięce są także bilety dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE