Strona głównaCiekawostkiBóbrka – najstarsza kopalnia ropy na świecie

Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy na świecie

Najstarsza kopalnia ropy na świecie istnieje w Polsce, w Bóbrce. Założyli ją w 1854 roku Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki. Jest to nadal działający zakład, gdzie możemy odwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Bóbrka zachwyci nie tylko miłośników petrochemii. Wybraliście się tam już?

Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy na świecie

Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy naftowej na świecie
Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy naftowej na świecie. Fot. Avillfoto, Shutterstock

Już w 1854 r. Łukasiewicz, Trzecieski i Klobassa-Zrencki założyli pierwszą na świecie kopalnię ropy. Choć słowo „kopalnia” w kontekście cieczy może dziwić, takiego właśnie używa się sformułowania. Kopalinę tę Polacy zaczęli wydobywać w Bóbrce, miejscowości w województwie podkarpackim w powiecie krośnieńskim. W 1872 roku Łukasiewicz postawił pośrodku kopalni kamienny obelisk, który stoi tam po dziś dzień.

Franek i Janina – szyby kopalni w Bóbrce

Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy naftowej na świecie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Fot. Avillfoto, Shutterstock

Szybów w kopalni Bóbrka działało ponad 60. Wydrążono je w latach 1854-1880. Najsłynniejsze to Franek i Janina, które zostały wywiercone około 1860 r. i można je oglądać do dziś. Mają odpowiednio 50 i 132 m głębokości. Najgłębsze kopanki, czyli szyby, sięgały 150 m.

Muzeum w Bóbrce – co tam zobaczysz?

 

Oprócz szybów Franek i Janina, w Bóbrce można zobaczyć ropę w warunkach naturalnych. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego skrywa także m.in. drewniany warsztat mechaniczny z 1864 roku, który służył do wykonywania wierceń. Można tam obejrzeć m.in. tokarkę i wiertarkę napędzaną ręcznie za pomocą pasów transmisyjnych.

Obejrzymy także kopalnianą kuźnię i ręczną wiertnicę. W tak zwanym Domu Łukasiewicza z 1865 roku obejrzymy produkty przemysłu naftowego na aptecznej ekspozycji. Posłuchamy słuchowisk, przetestujemy lampy naftowe i dowiemy się więcej o pochodzeniu i produkcji ropy. Historię kopalni dokumentują liczne fotografie.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
fot. Screen z video Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

Muzeum w Bóbrce może się też pochwalić kotłownią z XIX w., bogatą kolekcją medali, znaczków i kopert o tematyce naftowej, a także zbiorami bibliotecznymi. Jak tam trafić? Miejscowość znajduje się nieopodal Krosna. Jadąc drogą nr 19 z Dukli do Rzeszowa musimy skręcić w lewo.

Zobacz też:

Bochnia – najstarsza kopalnia soli

 

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE