Kopalnia soli w Bochni działa nieprzerwanie od 1248 roku. To najstarsza kopalnia soli w Polsce, ale nie tylko. Jest ona najstarszym działającym zakładem przemysłowym w całej Europie! Historia wydobycia soli w tym miejscu sięga nawet 3,5 tys. lat p.n.e. Dziś Bochnia łączy tradycję z nowoczesnością. Sama kopalnia też idzie z duchem czasu, organizowane są tam m.in. różne imprezy.

Bochnia – najstarsza kopalnia w Europie

Bochnia

W Bochni (woj. małopolskie) znajduje się najstarszy zakład przemysłowy w Europie, nieprzerwanie działający od 1248 roku. Dziś obiekt ten odwiedza 150 tys. turystów rocznie. Kopalnia soli Bochnia uczyniła z tej niewielkiej miejscowości największy ośrodek gospodarczy średniowiecznej Małopolski.

Kopalnia należała przez wieki do królów Polski. W 1368 r. Kazimierz Wielki wydał Statut Żupny, które określał prawne warunki zbytu soli. Podczas zaborów kopalnia Bochnia przeszła w ręce austriackie.

Na pewno słyszeliście legendę o Św. Kindze, którą przypisują sobie zarówno kopalnie soli w Wieliczce jak i w Bochni. Bolesław Wstydliwy chciał poślubić Kingę, która marzyła jednak jedynie o tym, by móc dać sól swoim poddanym. By spełnić jej życzenie, ojciec ofiarował jej kopalnię w Rumunii, wolała jednak taką na terenie Polski. Wrzuciła pierścień zaręczynowy do szybu kopalnianego w Rumunii. Podczas oprowadzania Kingi po ziemiach księstwa Bolesława, w bryle soli znalezionej w okolicach Krakowa znaleziono jej ślubny pierścień.

Bazylika Św. Mikołaja w Bochni

Bochnia

15 minut spacerem od szybu Campi kopalni Bochnia (należy się kierować w stronę rynku), znajduje się najsłynniejszy kościół w tym mieście. Już w 1235 roku istniał w Bochni drewniany kościółek pw. Św. Mikołaja w miejscu obecnego. Ufundowała go Grzymisława, matka Bolesława Wstydliwego. Za czasów panowania Kazimierza Wielkiego Bochnia się rozrosła. Stanął tu ratusz, baszty i mury, a także szpital dla górników. W 1253 r. Kinga miała ufundować okazałą murowaną bazylikę pw. Św. Mikołaja. W 1997 r. Jan Paweł II podniósł kościół do rangi Bazyliki Mniejszej.

Bochnia
Bochnia, Shutterstock (3)