Strona głównaCiekawostkiBory Tucholskie – kraina krystalicznych jezior

Bory Tucholskie – kraina krystalicznych jezior

Park Narodowy Bory Tucholskie należy do światowych rezerw biosfery UNESCO. Jego symbolem jest głuszec, ptak który w Polsce jest skrajnie zagrożony wyginięciem. Ostatnie głuszce w Borach Tucholskich były widziane w poprzednim stuleciu. Znajdziemy tu za to aż 21 pięknych jezior. Przez park płyną także Brda i Wda, na które możemy wybrać się kajakiem.

Bory Tucholskie – kraina przejrzystych jezior

bory tucholskie
Jezioro Karsińskie, Bory Tucholskie fot. Shutterstock

W Borach Tucholskich znajdziemy jeziora lobeliowe, czyli takie zbiorniki, które dzięki rosnącej w nich reliktowej lobelii mają specyficzną charakterystykę. Są zazwyczaj nieco kwaśne, twardość wody jest mała, a żyje w nich tylko ograniczona liczba gatunków roślin i zwierząt. Jeziora lobeliowe są bardzo przejrzyste.

Wielki nieobecny w logo Borów Tucholskich

bory tucholskie
Bory Tucholskie charakteryzują się niesamowitą przyrodą. Fot. Shutterstock

Parki Narodowe w Polsce zazwyczaj mają w swoim symbolu zwierzę, które tam żyje. Np. Kampinoski ma łosia, a Białowieski żubra. Tymczasem Bory Tucholskie symbolizuje głuszec, którego już tam nie można spotkać. Wyginął on w tym rejonie w poprzednim stuleciu. Na szczęście ten niezwykle rzadki ptak jest jeszcze spotykany w Puszczy Augustowskiej, Puszczy Solskiej i Karpatach.

Zwierzęta w Borach Tucholskich

bory tucholskie
Park Narodowy Bory Tucholskie. Fot. Shutterstock

Bory Tucholskie to kraina motyli, aż 42 gatunki osiedliły się na tych terenach. Znajdziemy też 17 gatunków mrówek i jeszcze więcej ważek (aż 45 gatunków).

Są tu także oczywiście ryby, a także płazy (żaba jeziorkowa) i kilka gatunków gadów takich jak jaszczurka żyworodna. Wśród ssaków są zarówno te duże jak jeleń szlachetny, jak i zupełnie małe: ryjówki i zające szaraki. Gatunków ptaków zliczono ponad 80.

Niesamowite rośliny

Bory Tucholskie
Bory Tucholskie to także zapomniane ostępy. Fot. Shutterstock

Oprócz wspomnianej lobelii jeziornej, występującej tylko w 130 pomorskich jeziorach, występuje tu także elisma wodna. Dodatkowo w jeziorach lobeliowych możemy znaleźć grzybienie północne.

Z bardziej znanych roślin rosną to wierzba borówkolistna, a także turzyce, rośliny naczyniowe takie jak bagno zwyczajne czy borówka bagienna, a także sasanki czy skalnica torfowiskowa. Ponadto znajdziemy tu wiele mchów, porostów i grzybów.

Idylla w sam raz na urlop

bory tucholskie
Wiele osób wybiera się na spływy Wdą. Fot. Mirek Nowaczyk, Shutterstock

Bory Tucholskie są doskonałym miejscem na urlop. Zachodnią granicę parku wyznaczają jeziora Długie i Charzykowskie położone na Brdzie. Przedziela je malowniczo położona miejscowość Małe Swornegacie, gdzie znajduje się ciekawy most zwodzony. Jest tam także plaża i wypożyczalnia sprzętu, podobnie jak w wielu innych miejscowościach w okolicy.

Popularne są wycieczki kajakowe po jeziorach, a także Brdzie (Wielki Kanał Brdy dookoła Borów Tucholskich) i Wdzie.

bory tucholskie
Rzeka Wda w Borach Tucholskich. Fot. Shutterstock

Bory Tucholskie – atrakcje

W Borach Tucholskich nie brakuje miejsce, w których spędzicie swój wojny czas. Mieszkańcy Kujaw i Pomorza znajdą tu atrakcje idealne na jednodniową wycieczkę, a spędzający tu swój urlop turyści miejsca, w których oderwą się od plażowania i leśnych spacerów. Co warto zobaczyć w Borach Tucholskich? Wśród najciekawszych punktów tego regionu warto wymienić: XIII-wieczny Gród Raciąż położony na malowniczej wyspie, Akwedukt w Fojutowie (gdzie krzyżują się drogi wodne Czerskiej Strugi oraz Wielkiego Kanału Brdy) oraz Zamek w Człuchowie. Podczas wizyty w Borach Tucholskich warto odwiedzić także Tucholę oraz Chojnice. Na miłośników tematycznych miejsc w regionie czekają Wioska Indiańska, Park Miniatur, Ptasia Wioska czy Wioska Grzybowa.

Bliżej natury

Bory Tucholskie to idealne miejsce na spacer w otoczeniu jezior i lasów. Znajdziecie tu ogromną ilość ścieżek spacerowych oraz rowerowych. Jednym z najpiękniejszych miejsc, w samym sercu Borów Tucholskich, jest Rezerwat Bagna nad Stążką. Ten niezwykły teren pełen jest rozległych torfowisk, bagien i lasów w rozlewiskach rzeki Stążki. Część rezerwatu udostępniono dla odwiedzających i utworzono ścieżkę dydaktyczną, którą nazwano Jelenia Wyspa. Spacerując po tym wyjątkowym rezerwacie będziecie zachwyceni widokami jakie na Was czekają. Pełno tu podmokłych terenów, urokliwych mostków i niespotykanej na co dzień roślinności. W połowie trasy czeka na Was wieża widokowa, z doskonałym widokiem na torfowiska. 

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE