Strona głównaCiekawostkiCerkiew w Chotyńcu – jeden z najpiękniejszych skarbów architektury drewnianej

Cerkiew w Chotyńcu – jeden z najpiękniejszych skarbów architektury drewnianej

Z pewnością jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej okazałych budowli w Polsce. Cerkiew w Chotyńcu to zbudowana w całości z drewna świątynia prawosławna, która jest czynna do dzisiaj. Skrywa bezcenne oryginalne polichromie z XVIII wieku. Szczęśliwie przetrwała wojnę i akcję powojennej likwidacji zabytków sakralnych.

Jedna z najpiękniejszych cerkwi w Polsce, zbudowana jedynie z drewna

Cerkiew w Chotyńcu, Podkarpacie
Cerkiew w Chotyńcu, Podkarpacie. Fot. Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 4.0

Do zachęcenia Was do odwiedzenia cerkwi w Chotyńcu wystarczy pewnie niewiele. To przepiękna świątynia z 1615 roku zbudowana wyłącznie z drewna. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej.

Architektoniczna perełka była wzmiankowana w dokumentach historycznych w 1671 roku, ale została ukończona kilkadziesiąt lat wcześniej. Co ciekawe, jest to cerkiew parafialna, a więc jedna z nielicznych wciąż czynnych świątyń greckokatolickich w Polsce, gdzie wciąż odbywają się nabożeństwa. Budowla szczęśliwie przetrwała wojnę i okres powojenny, kiedy wiele podobnych świątyń zostało zlikwidowanych w związku z akcjami deportacyjnymi.

Cerkiew w Chotyńcu – budowla po perypetiach

Cerkiew w Chotyńcu
Cerkiew w Chotyńcu. Fot. Shutterstock

Zbudowanie cerkwi w Chotyńcu było ważnym wydarzeniem dla lokalnej prawosławnej społeczności. Na tych ziemiach od wieków zgodnie żyły ze sobą różne wspólnoty, a prawosławna zajmowała wśród nich poczesne miejsce. Z rozmachem powstała piękna świątynia, według źródeł trójdzielna z dwiema lub trzema kopułami, kaplicą Zwiastowania i zewnętrznymi galeriami.

Wygląd z tamtych lat zachował się w opisach, gdyż cerkiew w Chotyńcu była przebudowywana: w 1733, 1858 i 1925 r. Cały czas jednak była drewniana i prezentowała się okazale, budząc podziw wśród wiernych i okolicznych mieszkańców. Po wojnie i wysiedleniach w 1947 roku cerkiew została na pewien czas zamknięta, a budowlę przekazano kościołowi rzymskokatolickiemu. Kościół nie działał tam długo, bo w latach 80. budynek został wyłączony z użytku ze względu na zły stan techniczny.

Konieczny był generalny remont, a ten miał miejsce niedługo potem. W 1990 roku cerkiew została oddana parafii greckokatolickiej, a w latach 1991-1994 przeprowadzono renowację, która nadała budowli dzisiejszy wygląd. Pieniędzy brakowało, fachowców także, ale inwestycja dobiegła końca, głównie siłami parafian.

Piękne polichromie

Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu.
Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu. Fot. Jacek Daczyński, CC BY-SA 4.0

Cerkiew budzi podziw nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Dziś jest to budowla jednonawowa, gdzie można wyróżnić prezbiterium, nawę, przedsionek i tak zwany babiniec, czyli pierwsze pomieszczenie za przedsionkiem. Nad nimi znajdują się cebulaste kopuły wieńczące harmonijną bryłę. W środku można wyróżnić piętra: babiniec ma aż trzy kondygnacje, z których druga ma galeryjki arkadowe; a prezbiterium dwie.

Swój wzrok warto skupić na oryginalnej polichromii z 1735 i 1772 roku, a zwłaszcza na malowidle Sąd Ostateczny na południowej ścianie nawy. Oryginalny jest też ikonostas zawierający ikonę Matki Boskiej, prawdopodobnie z 1671 roku. Reszta wyposażenia jest w dużej mierze zrekonstruowana, gdyż była niekompletna.

Na uwagę zasługuje dzwonnica z 1993 roku, która wiekiem nie może się równać z cerkwią, ale jest z nią spójna. Została przeniesiona spod Medyki, gdyż oryginalna dzwonnica została zniszczona podczas I wojny światowej.

Cerkiew w Chotyńcu – wskazówki dojazdu

Cerkiew w Chotyńcu
Cerkiew w Chotyńcu. Fot. Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 4.0

Do cerkwi w Chotyńcu można dotrzeć bardzo łatwo. Znajduje się ona przy trasie z Rzeszowa do Lwowa, niedaleko granicy z Ukrainą. Za Radymnem trzeba zjechać na wysokości Hruszowic z drogi numer 94 lub autostrady A4.

Cerkiew w Chotyńcu znajduje się na szlaku rowerowym Green Velo, więc z łatwością można tam dojechać na dwóch kółkach. Chotyniec jest przystankiem oznaczonym numerem 36 i można stamtąd wygodnie dotrzeć do Arboretum w Bolestraszycach (37). W kierunku północnym dojedziecie do pięknej drewnianej cerkwi w Radrużu i Horyńca-Zdroju (numery 35 i 34). Polecamy trasę Green Velo wszystkim tym, którzy chcą odkryć więcej pięknych cerkwi i kochają podróżowanie rowerem.

Czytaj więcej: Najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce (Top 11)

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE