Jadąc w pobliżu Chełmna nie sposób go nie zauważyć. To piękne pełne zabytków miasto w województwie kujawsko-pomorskim, znajduje się na 9 wzgórzach otoczonych Wisłą. Ale Chełmno to także polska stolica zakochanych. Jeśli macie ochotę spędzić romantyczne chwile na ławeczce zakochanych, zjeść bułeczki z lubczykiem oraz zwiedzić miasto trasą zakochanych to koniecznie odwiedźcie Chełmno – nie tylko w dzień Świętego Walentego.

Miasto na wzgórzu

Chełmno fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Chełmno wraz z Toruniem uzyskały prawa miejskie w roku 1233 roku. To sprawia, że obie miejscowości są najstarszymi w północnej Polsce. Nazwa Chełmno związana jest z jego położeniem i krajobrazem. W dosłownym znaczeniu oznacza osadę na wzgórzu. To malownicze położenie miasta sprawia, że nie sposób oderwać wzroku od panoramy, jaka rozciąga się z Chełmna na okoliczne tereny Doliny Dolnej Wisły.

Stolica Ziemi Chełmińskiej

Chełmno

Chełmno położone jest na Ziemi Chełmińskiej, gdzie odegrało istotną rolę historyczną. Miasto zostało wybrane przez zakon krzyżacki na stolicę tych ziem, co sprawiło, że był to najważniejszy ośrodek zakonu. Od tego momentu miasto przeżywało swoje lata świetności i największego rozwoju aż do XVIII wieku, kiedy znalazło się w zaborze pruskim. Jednak nawet wtedy miasto nadal było rozbudowywane. Kamienice oraz wodociągową wieżę ciśnień z XIX wieku można w Chełmnie zobaczyć do dnia dzisiejszego.

Chełmno – Pomnik historii

Miasto do dziś zachowało wiele wyjątkowych zabytków, z których najstarsze powstały w XIII wieku. Całe Stare Miasto od 2005 roku znajduje się na liście Pomników historii. Chełmno posiada wiele miejsc wartych odwiedzenia. Sześć gotyckich kościołów, renesansowy ratusz oraz kamienice z XIII wieku to najważniejszy historyczny dobytek miasta.

Podczas wizyty w Chełmnie warto odwiedzić kilka najważniejszych zabytków takich jak: kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XIII wieku, ratusz, brama Grudziądzka, jedne z najdłuższych w Polsce murów miejskich z basztami, barokowy budynek Akademii Chełmińskiej oraz liczne zabytkowe kamienice.

Miasto Zakochanych

chełmno
Chełmno fot. Shutterstock (5)

Od kilku lat miasto zyskało tytuł stolicy zakochanych. Wszystko za sprawą znajdujących się w tutejszym kościele farnym, relikwiom świętego Walentego. Każdego roku w walentynki dla odwiedzających Chełmno przygotowano wiele miłosnych atrakcji. Znajdziecie tu ławeczkę miłości, planty otoczone dywanami kwiatowymi w kształcie serc oraz spacerową trasę zakochanych. W tym czasie odbywa się także Festiwal Piosenki Miłosnej, a na rynku miasta gości tradycyjny już jarmark, na którym w środku zimy panuje ciepła i miłosna atmosfera.