Błękitne niebo, małe łódeczki przycumowane do brzegu, spokojna tafla wody i zdumiewająca przyroda. Tak, to Mazury. Nie trzeba jechać daleko za granicę, by podziwiać widoki jak na poniższych obrazkach. To nie znany europejski kurort, tylko jezioro Selmęt Wielki na Pojezierzu Ełckim.

Mazury są krainą tysiąca jezior, ale Selmęt Wielki należy do tych najbardziej malowniczych. Bywa nazywany też Selmentem Wielkim lub Szelmentem.

Mazury łódka na jeziorze Selmęt Wielki

Powierzchnia jeziora wynosi aż 1 273 ha. Warto wybrać się kajakiem bądź łódką wgłąb jeziora. Wpływa tutaj rzeka Lega. Selmęt Wielki długi jest na ponad 11 km. W najgłębszym miejscu ma 22 m.

Mazury, pomost na jeziorze Selmęt Wielki

Można dopłynąć do jednej z wysp na jeziorze. Są dwie, ta większa ma 3 hektary powierzchni. Takie widoki jak na zdjęciach macie gwarantowane.

Mazury, łódka na jeziorze Selmęt Wielki

Możecie się zatrzymać w Mrozach Wielkich, by raczyć się takim bajkowym krajobrazem. Do Ełku dojdziecie stąd spacerem, to bardzo bliska odległość. W pobliżu znajdują się m.in. Jezioro Ełckie, Krzywe i Stackie.

Fot. Shutterstock (5)

Atrakcje w Polsce

  • Rafting Active Move w Szczawnicy

    Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

  • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

    W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

  • Ruiny kościoła w Kobułtach

    Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

Zobacz naszą kolekcję plakatów