Strona głównaCiekawostkiChorwacja, Włochy? Nie, to nasze Mazury!

Chorwacja, Włochy? Nie, to nasze Mazury!

Błękitne niebo, małe łódeczki przycumowane do brzegu, spokojna tafla wody i zdumiewająca przyroda. Tak, to Mazury. Nie trzeba jechać daleko za granicę, by podziwiać widoki jak na poniższych obrazkach. To nie znany europejski kurort, tylko jezioro Selmęt Wielki na Pojezierzu Ełckim.

Mazury są krainą tysiąca jezior, ale Selmęt Wielki należy do tych najbardziej malowniczych. Bywa nazywany też Selmentem Wielkim lub Szelmentem.

Mazury łódka na jeziorze Selmęt Wielki

Powierzchnia jeziora wynosi aż 1 273 ha. Warto wybrać się kajakiem bądź łódką wgłąb jeziora. Wpływa tutaj rzeka Lega. Selmęt Wielki długi jest na ponad 11 km. W najgłębszym miejscu ma 22 m.

Mazury, pomost na jeziorze Selmęt Wielki

Można dopłynąć do jednej z wysp na jeziorze. Są dwie, ta większa ma 3 hektary powierzchni. Takie widoki jak na zdjęciach macie gwarantowane.

Mazury, łódka na jeziorze Selmęt Wielki

Możecie się zatrzymać w Mrozach Wielkich, by raczyć się takim bajkowym krajobrazem. Do Ełku dojdziecie stąd spacerem, to bardzo bliska odległość. W pobliżu znajdują się m.in. Jezioro Ełckie, Krzywe i Stackie.

Fot. Shutterstock (5)
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE