Cieszyn założyli trzej bracia: Bolko, Leszko i Cieszko. Byli synami czeskiego księcia Lecha. To tutaj znaleźli źródło zwane później Studnią Trzech Braci i założyli osadę. Ślady osadnictwa w Cieszynie sięgają nawet VI wieku p.n.e. Nowożytny gród powstał w IX wieku, a lokacja miasta nastąpiła około 1220 r. Tym samym Cieszyn to jedno z najstarszych miast na Śląsku. Najsłynniejszym zabytkiem jest tu rotunda, którą widział każdy z nas, nawet jeśli nigdy nie był w Cieszynie…

Cieszyn – ciekawostki i bogata historia

 cieszyn

Cieszyński gród z XIII wieku był sercem księstwa cieszyńskiego. Władali tu Piastowie i Habsburgowie, których wpływy można znaleźć do dzisiaj. Miasto było jednym z najsłynniejszych na Śląsku i jego znaczenie osłabiło się dopiero w XIX wieku, kiedy to inne okoliczne miasta zaczęły go prześcigać gospodarczo.

Co ciekawe, dominują tu wyznania rzymskokatolickie i luterańskie. Uznaje się Cieszyn za główny ośrodek luterański w kraju, żyje tutaj ponad połowa polskich ewangelików tradycji augsburskiej. Odwiedzając miasto nie sposób pominąć m.in. Kościoła Jezusowego w Cieszynie, założonego w 1709 roku, który jest największym kościołem ewangelickim w Polsce.

Miasto bije też inne rekordy. Znajduje się tu najstarsze nieprzerwanie działające muzeum w Europie środkowej. Muzeum Śląska Cieszyńskiego założono w 1802 roku.

Rotunda w Cieszynie – już ją gdzieś widziałeś?

cieszyn rotunda w cieszynie rotunda romańska w cieszynie

Najsłynniejszym zabytkiem Cieszyna jest rotunda romańska, a konkretnie kaplica pod wezwaniem świętego Mikołaja. Mogła powstać około 1180 roku i stoi do dziś na Górze Zamkowej, będącym miejscem pierwszego osadnictwa w Cieszynie.

Raz do roku, 6 grudnia w dniu świętego Mikołaja, odbywają się tam msze święte. Rotundę można zwiedzać, jest możliwe wejście do niej. Znajduje się ona na Szlaku Romańskim.

Coś Wam przypomina ten budynek? Weźcie do ręki banknot dwudziestozłotowy i dokładnie przyjrzyjcie się jego rewersowi 🙂

Cieszyn i Czeski Cieszyn (Český Těšín)

cieszyn
Cieszyn. Fot. Shutterstock (4)

Cieszyn leży na granicy Polski i Czech. Podział miasta nastąpił w lipcu 1920 roku na zasadzie kompromisu między Polską i Czechosłowacją. Większość staromiejskich zabytków znajduje się w polskiej części miasta. W Czeskim Cieszynie do najsłynniejszych budynków należy Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Szczególnie warto odwiedzić Stary Cieszyn, zwany też Cieszyniskiem. To słowiański gród będący praosadą Cieszyna, położony kilka kilometrów od Czeskiego Cieszyna. Znajduje się w Podoborze w gminie Kocobędz w Czechach.

Śląsk Cieszyński jest obszarem historycznym położonym w dzisiejszej Polsce i Czechach. To z nim związana jest historia Cieszyna będącego centrum tej krainy. Dopiero po pierwszej wojnie światowej dokonał się jej podział, ale wciąż obie jej części zachowują podobne cechy. Warto odkryć bogatą historię tego regionu.