Strona głównaCiekawostkiDawny zamek w Wieluniu – pałac na fundamentach twierdzy

Dawny zamek w Wieluniu – pałac na fundamentach twierdzy

Obecnie nieistniejący zamek w Wieluniu krył ciekawą historię. Dziś w tym miejscu stoi klasycystyczny pałac, siedziba starostwa. Do naszych czasów zachowały się piwnice. W tym miejscu funkcjonowała kasztelania, a zamek Wilyn wzmiankowany był już w 1311 r.

Królewska twierdza w Wieluniu

Bardzo szkoda, że nie ma już śladu po średniowiecznym zamku w Wieluniu. Zachował się za to obronny charakter zabudowy miasta. Gdy spojrzymy na Wieluń z góry, wygląda on jak twierdza. Ufortyfikowany był już za panowania Kazimierza Wielkiego. Zamek w Wieluniu wzniesiono prawdopodobnie po pożarze miasta w 1335 roku.

Po śmierci Kazimierza Wielkiego zamek znalazł się we władaniu Władysława Opolczyka, księcia wieluńskiego. W 1391 r. na te ziemie wkroczył Władysław Jagiełło. Podpisał on tam edykt przeciwko innowiercom.

W połowie XV w. miasto zostaje zniszczone, a zamek spalony i odbudowany dopiero w II połowie XVI wieku. Następnie starostwo wieluńskie zostało włączone do włości prywatnych królowej Bony Sforzy. Przebywały tam często królewskie żony.

Zamek bez szczęścia do pożarów

Zamek w Wieluniu istniał w miejscu dzisiejszego budynku starostwa powiatowego
Zamek w Wieluniu istniał w miejscu dzisiejszego budynku starostwa powiatowego. Pod nim znajdują się fundamenty dawnej fortecy. Fot. Piotr Torchała, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.

Zamek przechodził wiele zawirowań. Został m.in. oddany Habsburgom w 1588 roku. Z kolei ogromny pożar Wielunia w 1631 r doprowadził zamek do ruiny. Pozostały zaledwie mury i kilka pomieszczeń.

Po odbudowie twierdzę zajęli Szwedzi. W 1656 r. wycofując się wojska szwedzkie spaliły zamek. W niedługo potem został odbudowany, ale bez cech obronnych. Z kolei w 1727 r. zamek w Wieluniu ponownie strawił ogień. Po pożarze zamek częściowo odbudowano w 1747 roku.

Kolejny pożar miał miejsce w 1791 r. Wtedy ostały się jedynie wieża i część murów, a ruinę zaczęto rozbierać. Jeszcze na początku XIX w. znajdował się tam szpital i magazyny wojskowe, a w latach 20. manufaktura sukiennicza. Jednak nie odbudowano nigdy warowni na wzór pierwotny. Fryderyk August Goleński do 1843 r. zbudował na fundamentach dawnego zamku klasycystyczny pałac, który możemy oglądać dziś. Z gotyckiego zamku pozostały jedynie piwnice.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE