Jak zapewne wiecie dzisiaj, ósmego marca obchodzimy Dzień Kobiet. Jest to międzynarodowe święto, które ma swoje korzenie w początkach XX wieku. Dzisiaj dla większości z nas stanowi miłą tradycję, dzień, w którym kobiety otrzymują kwiaty, życzenia czy drobne prezenty. Czy wiecie jednak jaka jest geneza tego święta? Oto garść ciekawostek o Dniu Kobiet. Przy okazji życzymy każdej kobiecie: miłości, przekonania o własnej wartości, wewnętrznej siły oraz zaufania do swojej kobiecej intuicji.

2Dzień Kobiet – początki w Polsce

Sufrażystki w Krakowie manifestują w Dniu Kobiet w 1911 roku. Fot. Wikimedia Commons

Także Polki na przełomie XIX i XX wieku walczyły o swoje prawa: o prawo do edukacji, do aborcji, do „pełni życia” jak mówiła Zofia Nałkowska czyli zmiany w obyczajowości. Prawa wyborcze udało im się uzyskać szybko, zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1918 roku. Stało się to na mocy Dekretu z 28 listopada 1918 roku, w którym pojawia się zapis:

„Sejm Ustawodawczy zwołany będzie przez nas jeszcze w roku bieżącym na podstawie powszechnego, bez różnicy płci, równego, bezpośredniego, tajnego i proporcjonalnego głosowania. Ordynacja wyborcza będzie ogłoszona w ciągu kilku najbliższych dni. Czynne i bierne prawo wyborcze będzie przysługiwało każdemu obywatelowi i obywatelce mającym 21 lat skończonych.”

Polki jako jedne z pierwszych w Europie wywalczyły sobie prawa wyborcze. Pierwsze w Europie były natomiast obywatelki Finlandii w 1906 r.

W 1919 roku odbyły się w Polsce pierwsze wolne wybory parlamentarne. Kobiety zgodnie z dekretem z 1918 roku mogły i głosować i kandydować. Mandat poselski uzyskało wtedy osiem kobiet. Obecnie, w Sejmie IX kadencji (2019-2023) są 132 posłanki na ogółem 460 miejsc. Kobiety stanowią zatem 29% składu obecnego sejmu.

Dzień Kobiet cieszył się wielką popularnością w czasach PRL. Panie dostawały wtedy najczęściej w prezencie goździki, gerbery i koniecznie nylonowe rajstopy, które były towarem deficytowym. Święto to do tego stopnia utożsamiano z Polską Ludową, że po 1989 roku wiele osób z niechęcią odnosiło się do Dnia Kobiet. A jak jest obecnie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here