Strona głównaCiekawostkiDzień Kobiet – ciekawostki o sile kobiet

Dzień Kobiet – ciekawostki o sile kobiet

Ósmego marca obchodzimy Dzień Kobiet. Jest to międzynarodowe święto, które ma swoje korzenie w początkach XX wieku. Dzisiaj dla większości z nas stanowi miłą tradycję, dzień, w którym kobiety otrzymują kwiaty, życzenia czy drobne prezenty. Czy wiecie jednak jaka jest geneza tego święta? Oto garść ciekawostek o Dniu Kobiet. Przy okazji życzymy każdej kobiecie: miłości, przekonania o własnej wartości, wewnętrznej siły oraz zaufania do swojej kobiecej intuicji.

Dzień Kobiet – początki na świecie

Dzień Kobiet ciekawostki
Sufrażystki, 1913 rok, Nowy Jork. Fot. Library of Congress, Unsplash

Dzień Kobiet nierozerwalnie związany jest z ruchami kobiet, które na przełomie XIX i XX wieku grupowały się i walczyły o swoje prawa. Działo się to równolegle w wielu krajach na całym świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Organizacje kobiece domagały się prawa kobiet do biernego i czynnego prawa wyborczego, prawa do edukacji, do równej płacy, do polepszenia warunków pracy. Tysiące kobiet zaczęło jednoczyć się i wychodzić na ulice.

Doprowadziło to między innymi właśnie do tego, że w 1910 roku na II Międzynarodowym Socjalistycznym Zjeździe w Kopenhadze kobiety ustanowiły Międzynarodowy Dzień Kobiet. Miał on służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budować społeczne wsparcie dla uzyskania przez kobiety praw politycznych. Dokładna data nie została wtedy ustalona. 8 marca jako Dzień Kobiet wykrystalizował się później.

Dzień Kobiet – początki w Polsce

Dzień Kobiet ciekawostki
Sufrażystki w Krakowie manifestują w Dniu Kobiet w 1911 roku. Fot. Wikimedia Commons

Także Polki na przełomie XIX i XX wieku walczyły o swoje prawa: o prawo do edukacji, do aborcji, do „pełni życia” jak mówiła Zofia Nałkowska czyli zmiany w obyczajowości. Prawa wyborcze udało im się uzyskać szybko, zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1918 roku. Stało się to na mocy Dekretu z 28 listopada 1918 roku, w którym pojawia się zapis:

„Sejm Ustawodawczy zwołany będzie przez nas jeszcze w roku bieżącym na podstawie powszechnego, bez różnicy płci, równego, bezpośredniego, tajnego i proporcjonalnego głosowania. Ordynacja wyborcza będzie ogłoszona w ciągu kilku najbliższych dni. Czynne i bierne prawo wyborcze będzie przysługiwało każdemu obywatelowi i obywatelce mającym 21 lat skończonych.”

Polki jako jedne z pierwszych w Europie wywalczyły sobie prawa wyborcze. Pierwsze w Europie były natomiast obywatelki Finlandii w 1906 r.

W 1919 roku odbyły się w Polsce pierwsze wolne wybory parlamentarne. Kobiety zgodnie z dekretem z 1918 roku mogły i głosować i kandydować. Mandat poselski uzyskało wtedy osiem kobiet. Obecnie, w Sejmie IX kadencji (2019-2023) są 132 posłanki na ogółem 460 miejsc. Kobiety stanowią zatem 29% składu obecnego sejmu.

Dzień Kobiet cieszył się wielką popularnością w czasach PRL. Panie dostawały wtedy najczęściej w prezencie goździki, gerbery i koniecznie nylonowe rajstopy, które były towarem deficytowym. Święto to do tego stopnia utożsamiano z Polską Ludową, że po 1989 roku wiele osób z niechęcią odnosiło się do Dnia Kobiet. A jak jest obecnie?

Dzień Kobiet – dziś

Dzień Kobiet – ciekawostki o sile kobiet. Fot. Unsplash

Obecnie Dzień Kobiet w Polsce wrócił do łask. Znowu sięgamy do korzeni tego święta i przypominamy sobie bohaterki, dzięki którym kobiety cieszą się chociażby prawem wyborczym czy prawem do edukacji. Warto w tym dniu wrócić do filmu z 2018 roku w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego pt. Siłaczki. Jest to historia najważniejszych polskich sufrażystek.

Znowu 8 marca chętnie obdarowujemy i jesteśmy obdarowywane. Od wielu lat popularne stały się też manify organizowane w Dniu Kobiet. Organizują je feministki i wszystkie osoby, które sympatyzują z prawem kobiet do równości. Wiele jeszcze kobiety chcą i mogą dla siebie zrobić w wymiarze społecznym, ekonomicznym czy politycznym.

Przeczytaj także Idealne miejsca w Polsce na Dzień Kobiet – 8 propozycji na 8 marca.

Poza Polską Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w ponad trzydziestu krajach na całym świecie, m. in. na Białorusi, w Bośni i Hercegowinie, Brazylii czy we Włoszech. Podobnie jak u nas mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. W Rumunii dzień ten jest równoważny z dniem matki. Dzieci ofiarują tego dnia drobne prezenty swoim matkom i babciom.
We Włoszech czy w Rosji kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej (mimozy) i czekoladą.

W Tunezji Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia.

Źródło: Wikipedia, Culture

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE