Frombork położony nad Zalewem Wiślanym, kojarzony jest głównie z Mikołajem Kopernikiem. To tutaj znajduje się wzgórze z katedrą, w której słynny astronom jest pochowany. Miasto może się pochwalić mnóstwem interesujących zabytków.

Frombork – osada z katedrą na wzgórzu

Frombork
Bazylika archikatedralna we Fromborku

Cały zespół katedralny położony na wzgórzu jest wart uwagi. Jego centrum stanowi Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku. Jest długi mur, 6 baszt, dwie wieże, w tym wieża Radziejowskiego (będąca dawniej dzwonnicą) i wieża Kopernika, w której ten miał mieszkać na wypadek wojny. W Wieży Radziejowskiego znajduje się wahadło Foucaulta, z którego pomocą możemy obserwować, że Ziemia obraca się wokół własnej osi.

Zespół katedralny we Fromborku

frombork
Budynki w zespole Wzgórza Katedralnego

Wszystkie największe atrakcje Frombork ma skupione w jednym miejscu. Na wzgórzu króluje bazylika katedralna. Stoi w miejscu, gdzie dawniej istniała drewniana katedra. Obok możemy podziwiać dawną rezydencję biskupią i kanonie. W bazylice możemy usłyszeć piękne utwory w ramach Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej. Kościół jest wpisany na listę pomników historii.

Dąb Mikołaj i wielka brama

frombork
Brama na Wzgórzu Katedralnym

Obok bazyliki znajdziemy najstarszy we Fromborku dąb szypułkowy. Mikołaj ma ponad 500 lat (według niektórych źródeł nawet ponad 600) i ponad 7 metrów obwodu, jest pusty w środku, wzmocniony metalowymi prętami i niestety powoli umiera. Być może przyszłe lata będą ostatnią okazją, by go odwiedzić.

Do zespołu katedralnego prowadzi imponująca brama Południowa widoczna na zdjęciu. Dookoła Wzgórza Katedralnego jest ich kilka. Ta powyższa jest najbardziej okazała. Dziś mieści m.in. kasy. Wstęp do Muzeum Mikołaja Kopernika jest płatny. Bilety na poszczególne atrakcje kupimy właśnie w tej bramie: muzeum – 6 zł normalny i 4 zł ulgowy; dzwonnica – normalny 8 zł, ulgowy 5 zł; pałac oraz szpital Świętego Ducha  – po 6 zł normalny i po 4 zł ulgowy; Park Astronomiczny oraz planetarium – normalny po 10 zł, ulgowy po 6 zł. Wystawy stałe można zwiedzić za darmo w środy.

Odwiedź planetarium

frombork
Wzgórze Katedralne

Turystyka jest jednym z największych dochodów miasta. Zwolennicy wypoczynku nad wodą chwalą sobie bliskość morza i Zalewu Wiślanego, Frombork to także gratka dla miłośników historii. Jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji jest planetarium, w którym o określonych godzinach odbywają się pokazy. Planetarium znajdziemy w ośmiobocznej wieży na Wzgórzu Katedralnym.

Mało kto wie, że Frombork wraz z sołectwami Bogdany i Ronin, jest Obszarem Ochrony Uzdrowiskowej Frombork. Znajdziemy tu odwiert z leczniczymi wodami chlorkowo-sodowymi. Być może w przyszłości miasto zacznie zarabiać także na statusie uzdrowiska. Na razie to Gołdap jest jedyną taką miejscowością w województwie warmińsko-mazurskim.

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię

frombork
Grób Mikołaja Kopernika. Fot. Shutterstock (5)

Frombork był domem Mikołaja Kopernika. Słynny astronom właśnie tam napisał swoje słynne dzieło O obrotach sfer niebieskich. Kopernik urodził się w Toruniu. Był polihistorem, czyli tzw. człowiekiem renesansu, miał rozległą wiedzę z wielu dziedzin.  Zajmował się oczywiście astronomią i astrologią, ale także ekonomią, matematyką i strategią wojskową. Był prawnikiem, medykiem, tłumaczem. Został też kanclerzem kapituły warmińskiej (posiadał święcenia niższe, ale nie kapłańskie), studiował prawo w Bolonii i medycynę w Padwie. Pod koniec swojego życia mieszkał bardzo skromnie we Fromborku.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.