Strona głównaCiekawostkiGdzie w Polsce jest największa depresja? Przez lata podręczniki się myliły

Gdzie w Polsce jest największa depresja? Przez lata podręczniki się myliły

Do miana najniżej położonego punktu w Polsce aspirują co najmniej trzy. Pomiary geodetów wskazują, że przez lata podręczniki do geografii podawały błędną informację. Gdzie zatem jest najniżej położony punkt a zarazem największa depresja w Polsce?

Raczki Elbląskie z pomnikiem depresji. Czy to na pewno rekord?

Pomnik najniższego punktu w Polsce, Raczki Elbląskie
Pomnik najniższego punktu w Polsce, Raczki Elbląskie

Raczki Elbląskie oficjalnie uważano za najniżej położony punkt w Polsce. Wieś ta leży na Żuławach Elbląskich w pobliżu jeziora Druzno. Depresja wynosił tam 1,8 m. Stoi tam pomnik: czerwony pręt z zaznaczonym poziomem morza. Gdyby morze zalało depresję w Raczkach, zakryłoby dorosłego mężczyznę.

Nazwę Raczki Elbląskie wymieniano we wszystkich podręcznikach geografii jako największą depresję w Polsce. Mimo że jest to bardzo ciekawe miejsce, nie jest to jednak najniżej położony punkt w naszym kraju. Gdzie więc się on znajduje?

A może jednak Wikrowo?

W Wikrowie na terenie gminy Gronowo Elbląskie znajduje się punkt położony na wysokości 2,6 m p.p.m. Władze gminy tryumfalnie ogłosiły wiec, że to właśnie tutaj znajduje się największa depresja w kraju.

Wprawdzie – 2,6 m to imponujący wynik, ale nie jest to naturalne zagłębienie. W tym miejscu istniało bowiem wyrobisko torfu. Nie można zatem uznać rekordu z Wikrowa. Depresja jest dziełem człowieka.

Gdzie jest najniżej położony punkt w Polsce? Zobacz na następnej stronie

To tu jest najniżej położony punkt w Polsce

Kościół w Marzęcinie, wsi gdzie znajduje się najniższy punkt w Polsce
Kościół w Marzęcinie, wsi gdzie znajduje się najniższy punkt w Polsce. Fot. Polimerek, CC BY-SA 3.0

Raczki Elbląskie już oficjalnie nie są najniższym punktem w kraju. Główny Urząd Geodezji i Kartografii zmierzył, że to w leżącej również na Żuławach Elbląskich wsi Marzęcino znajduje się największa polska depresja.

Punktów położonych niżej niż ten w Raczkach Elbląskich jest w Marzęcinie kilka. Największą depresję stanowi ten leżący na wysokości 2,07 m p.p.m.

Gdzie jest największa depresja na świecie i w Europie? Sprawdź na kolejnej stronie.

Największa depresja na świecie

Morze Martwe jordania
Morze Martwe, Jordania. Fot. Pixabay

Gdzie z kolei znajduje się największa depresja na świecie? To Morze Martwe położone na wysokości 418 m p.p.m. Kolejna jest Kotlina Turfańska w Chinach (- 154 m), a następnie Jezioro Assal w Dżibuti (- 150 m). Z kolei w Europie jest to wybrzeże Morza Kaspijskiego leżące na wysokości -27 m. Na liście Top 10 najniżej położonych miejsc na Ziemi nie ma żadnych z Europy.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE