Zamiast siedmiu walizek wolisz mieć jedną, bo już przerabiałeś to, że połowa rzeczy zabranych na wakacje i tak Ci się nie przyda? Są sposoby na efektywne pakowanie i sztuczki ułatwiające nam ograniczenie gabarytów. Jeśli nie chcesz dźwigać, ważne jest by zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Zobacz, jak się spakować na wakacje w Polsce zgodnie z tymi wskazówkami.

Pierwsze pytanie – w co się spakować?

rowerzysta jadący polami wie jak się spakować na wakacje w Polsce
Zanim przeczytasz jak się spakować na wakacje zastanów się w jaką torbę zapakować rzeczy. Fot. Shutterstock

Kierunek wyjazdu determinuje to, jaki rodzaj torby powinieneś wybrać. Lepsza będzie walizka, torba sportowa czy może plecak?

Zastanów się, ile i gdzie będziesz chodził z bagażem. Jeśli tylko od samochodu do hotelu czy pensjonatu, walizka na kółkach będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest poręczna, można ją prowadzić i nic się nie pogniecie.

Wybierający się w góry na trekking oczywiście koniecznie powinni wziąć plecak. Nie wyobrażacie sobie chyba chodzenia po bieszczadzkich połoninach z torbą sportową… Jeśli nocujecie w pensjonacie w górach, a wycieczki na szlak są najwyżej jednodniowe, zabierzcie mniejszy plecak w góry.

Jak się spakować na wakacje do walizki?

dziewczyny jadące na wakacje jak się spakować na wakacje do walizki
Jak się spakować na wakacje w Polsce do walizki? Są pewne sztuczki. Fot. Shutterstock

W pakowaniu ważne jest to, by ograniczyć miejsce. Walizka ma swoje zalety, bo jest sztywna, rzeczy w środku się nie pogniotą, a kółka pozwalają na ciągnięcie jej za sobą po płaskiej nawierzchni bez trudu. Walizka ma jednak ograniczone miejsce w środku.

Ciężkie i niekształtne rzeczy powinniśmy położyć na dno. Zaliczają się do nich buty. Te największe załóżmy na siebie, a mniejsze schowajmy jako pierwsze do walizki. Możemy je obłożyć wtedy mniejszymi przedmiotami, np. bielizną, a do butów wsadzić zwinięte skarpetki.

Jak się spakować na wakacje do naprawdę malutkiej walizki? Dobrą metodą jest rolowanie. Dobrze zrolowana koszulka wbrew pozorom nie będzie wygnieciona, a ściśniętych T-shirtów będzie można zabrać więcej. Są też specjalne worki do pakowania, gdzie wkładamy ubrania i odkurzaczem wyciągamy ze środka powietrze zmniejszając ich gabaryty. Można też użyć zwykłych worków.

Dokumenty takie jak potwierdzenia rezerwacji najlepiej schować do płaskiej zewnętrznej kieszeni.

Jak się spakować na wakacje do plecaka?

dziewczyna z plecakiem na sale siedzi i patrzy w góry
Jak się spakować na wakacje do plecaka? Podpowiadamy. Fot. ilustracyjne, Shutterstock

Tu także obowiązuje zasada, by ciężkie rzeczy położyć na spód. Powód jednak jest nieco inny. Dźwigając plecak będzie nam łatwiej. Jego góra nie powinna być obciążona, bo będziemy się zmagać z bólami pleców. Plecaki są zaprojektowane tak, by największe obciążenie dźwigały nasze biodra, a nie barki.

Jeśli nasz plecak nie ma wzmacnianej tylnej ściany, powinniśmy zadbać by nie znalazły się przy niej żadne wystające i niekształtne przedmioty, by nie uwierały nas w plecy. Najlżejsze rzeczy chowamy do plecaka na koniec, a najpotrzebniejsze wkładamy do zewnętrznej kieszeni.

Lista rzeczy do spakowania na wakacje

ekwipunek potrzebny jak się spakować na wakacje aparat mapa buty trekkingowe
Aparat, mapa, dobre buty – zastanówmy się dłużej, co się na pewno przyda. Fot. Shutterstock

A co zabrać ze sobą na wakacje? My najczęściej zapominamy piżamy lub koszulki do spania, szczoteczki do zębów i okularów przeciwsłonecznych. Często wypadają nam z głowy także ręcznik, klapki, krem z filtrem, słuchawki i powerbank. Polacy często zapominają też maszynki do golenia, kremów SOS po opalaniu i czegoś do rozerwania się, np. krzyżówki lub sudoku.

Mamy dla Was jednak gotowe listy rzeczy do zabrania, sprawdź: Co zabrać na wakacje – gotowa lista rzeczy do spakowania do druku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj