Strona głównaCiekawostkiJakuszyce – najlepsze miejsce na biegówki

Jakuszyce – najlepsze miejsce na biegówki

Jakuszyce to mekka narciarzy biegowych. Jest to najwyżej położona dzielnica Szklarskiej Poręby. W samej Szklarskiej zatrzymują się amatorzy nart zjazdowych. Miłośnicy biegówek jadą natomiast wyżej, w kierunku Harrachova, krętą drogą przez las. Wyjeżdżają na wysokość 886 m n.p.m. i trafiają do Jakuszyc właśnie, a konkretnie na Polanę Jakuszycką. Znajduje się tutaj Ośrodek Narciarstwa Biegowego (obecnie powstaje tutaj Dolnośląskie Centrum Sportu, ogromna inwestycja, które ma zostać ukończona do końca 2021 roku). Tu zaczyna się każda piękna przygoda na nartach biegowych. Wystarczy choć raz przyjechać do Jakuszyc i zagłębić się w las, by poczuć jak wyjątkowe jest to miejsce.

Jakuszyce – Bieg Piastów i Puchar Świata

Jakuszyce fot. Maciej Błędowski, Shutterstock
Jakuszyce fot. Maciej Błędowski, Shutterstock

Jakuszyce znajdują się na Przełęczy Szklarskiej i łączą od wschodu Karkonosze, a od zachodu Góry Izerskie. To właśnie Izery są tym rejonem, który upodobali sobie narciarze biegowi. Jest to teren z wieloma wypłaszczeniami, przepięknie ukształtowany, w którym panuje specyficzny mikroklimat. Śnieg szybko się tutaj pojawia i leży do późnej wiosny. Niestety nie jest on zagwarantowany. W 2014 roku na Puchar Świata śnieg dowożono na Polanę Jakuszycką spod Szrenicy, by zawody mogły się odbyć.

Najbardziej znaną imprezą dla biegaczy, organizowaną rokrocznie (poza stanem wojennym) od 1976 roku, jest Bieg Piastów. Wydarzenie trwa kilka dni i ściąga zarówno mistrzów olimpijskich jak i zapalonych amatorów. Startuje zwykle ponad 6 tysięcy uczestników. Niestety ponieważ trasy są dość wąskie, osoby towarzyszące nie mogą dopingować zawodników w trakcie biegu. Wystartować może jednak praktycznie każdy, niezależnie od wieku. Atmosfera podczas tego wydarzenia jest wspaniała. Założycielem i zarazem ikoną biegu, jest słynny w środowisku Julian Gozdowski – dziś wiekowy już honorowy komandor Biegu Piastów.

Jakuszyce dwukrotnie gościły też, w 2012 i 2014 roku, Puchar Świata. Obecnie trwa przebudowa Polany Jakuszyckiej w taki sposób, by wydarzenie tej rangi mogło wrócić do Szklarskiej Poręby. Trwa budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu, najnowocześniejszego obiektu tego rodzaju w tej części Europy. Zmieni on całkowicie oblicze Jakuszyc jakie dotąd znaliśmy.

Najpiękniejsze trasy biegowe z Polany Jakuszyckiej

Jakuszyce, fot. Maciej Błędowski, shutterstock
Jakuszyce. Fot. Maciej Błędowski, Shutterstock

Do Jakuszyc można dojechać samochodem przez Szklarską Porębę w kierunku na Czechy albo pociągiem. W 2010 roku oddana została wyremontowana trasa kolejowa, która istniała w tym miejscu już od 1902 roku. Nawiasem mówiąc stacja kolejowa Szklarska Poręba Jakuszyce na trasie Jelenia Góra – Harrachov, jest najwyżej położoną stacją w Polsce. Warto pamiętać o tym środku transportu, gdyż w sezonie, a zwłaszcza w trakcie imprez masowych, trudno w Jakuszycach o miejsce parkingowe.

Wyruszając z Polany Jakuszyckiej macie do wyboru ponad 10 tras o różnym stopniu trudności.

  1. Trasa Orle – łatwa, 10-kilometrowa trasa z Polany Jakuszyckiej do schroniska Orle, gdzie można lub wręcz trzeba zrobić pokrzepiającą przerwę przy barszczu ukraińskim lub pyzach z mięsem.
  2. Trasa Chatka Górzystów – łatwa, 18-kilometrowa trasa z Polany Jakuszyckiej przez schronisko Orle do schroniska Chatka Górzystów położonego na Hali Izerskiej. Trzeba  się tam udać, gdyż Chatka słynie z jedynych w swoim rodzaju naleśników biszkoptowych z jagodami. Owoce zbierane są własnoręcznie przez mieszkańców Chatki w lasach Izerskich, pakowane w słoiki i potem stanowią ten przepyszny dodatek do słynnych naleśników. Palce lizać!
  3. Trasa Dukty – łatwa, 6-kilometrowa trasa z Polany Jakuszyckiej, przez Dolny Dukt na Rozdroże Pod Cichą Równią. Stamtąd skręcamy w lewo i kierujemy się do Górnego Duktu.
  4. Trasa Jelenia Łąka – średnia, 8-kilometrowa trasa z Polany Jakuszyckiej przez Dolny Dukt na Rozdroże Pod Cichą Równią. Tam idziemy prosto pod górkę. Potem w lewo zjazd do Jeleniej Łąki. Stamtąd w lewo w stronę Górnego Duktu
  5. Trasa Koziniec – średnia, 20-kilometrowa trasa z Polany Jakuszyckiej w stronę schroniska Orle. Przy schronisku odbijamy w lewo na trasę biegnącą zakolem przez łąkę. Po 4,5 kilometrach dojeżdżamy do skrzyżowania ze szlakiem do Harrachova, skręcamy w lewo główną trasą. Docieramy do skrzyżowania na Dziale Izerskim w prawo i z powrotem do Polany Jakuszyckiej. Trasa wymagająca!
  6. Trasa Cicha Równia – średnia, 12-kilometrowa trasa z Polany Jakuszyckiej jedziemy na Górny Dukt. Podbiegamy do skrzyżowania gdzie skręcamy w lewo na trasę TV Polonia. Dalej jest dość stromy podbieg. Znowu w lewo przy kolejnym skrzyżowaniu i dalej pod górę do Cichej Równi. Tam skręcamy w prawo i docieramy do Samolotu. Tam znowu w prawo i po 50 m znowu w prawo. Dalej do skrzyżowania z trasą Elektrowni Turów gdzie skręcamy w prawo. Dalej do skrzyżowania Pod Cichą Równią i Dolnym Duktem do Polany.
  7. Trasa Stara Droga Celna – średnia, 12-kilometrowa trasa z Polany Jakuszyckiej na Dolny Dukt i stamtąd do skrzyżowania Pod Cichą Równią. Na Rozdrożu trzeba skręcić w lewo i potem zjeżdżamy do Jeleniej Łąki. Pod górę docieramy do skrzyżowania ze skrętem na Krogulec, wybieramy drogę prosto do schroniska Orle. W Orlem można zrobić pokrzepiający przystanek. Potem z Orlego wracamy na Polanę.
  8. Trasa Kopalnia Stanisław – średnia, 12-kilometrowa trasa z Polany Jakuszyckiej na Dolny Dukt i dalej na Rozdroże Pod Cichą Równią. Tam skręcamy w prawo i zaczyna się podbieg pod Kopalnię Stanisław. Jeśli jest słonecznie to roztaczają się stamtąd przepiękne widoki na Karkonosze. Wracamy do Rozdroża tą samą trasą. Tam kierujemy się na Górny Dukt i stamtąd wracamy na Polanę.
  9. Trasa Zimowa – trudna, 13-kilometrowa trasa z Polany przy wypożyczalni Fischer na Polanę Maliszewskiego. Z Polany Maliszewskiego w lewo na mostek i dalej wzdłuż strumienia. Cały czas prosto aż do torów kolejowych. Tutaj zdejmujemy narty i przechodzimy przez tory. Za torami prosto, długi podbieg trasą PKO Zimowa. Na górze docieramy do trasy Dzielne Klapki gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Na początku jest płasko potem coraz stromiej. Na szczycie skręcamy w lewo i docieramy do Kopalni Stanisław. Stamtąd zaczynają się zjazdy. W dół do skrzyżowania Pod Cichą Równią, w lewo na Dolny Dukt i dalej do Polany.
  10. Trasa Bez Łaski – trudna, 10-kilometrowa z Polany Jakuszyckiej obok wypożyczalni na Polanę Maliszewskiego. Stamtąd w lewo przez mostek i dalej wzdłuż strumienia. Aż do torów, za torami skręcamy w lewo i trasa pnie się pod górę. Dojeżdżając do trasy Bez Łaski, skręcamy ostro w prawo i mocno pod górę docieramy do trasy Kopalnia Stanisław. Tam skręcamy w lewo i docieramy do Dolnego Duktu. Dolnym Duktem wracamy do Polany.
  11. Trasa Samolot Uphill – trudna, 15-kilometrowa trasa z Polany Jakuszyckiej w stronę schroniska Orle. Tuż przed schroniskiem skręcamy w prawo na Samolot. Na szczycie Samolotu skręcamy w lewo na długą prostą na Cichej Równi. Mijamy jeden zjazd w prawo i dopiero na kolejnym skrzyżowaniu przy tabliczce Drzewo Lisa skręcamy w lewo. Zaczyna się ostry zjazd. Trzeba tutaj uważać. Dojeżdżamy do drogi i skręcamy ostro w prawo. Jesteśmy przy Krogulcu i stamtąd zjeżdżamy prosto. Na następnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Biegniemy przez Jelenią Łąkę i stamtąd do skrzyżowania Pod Cichą Równią. Skręcamy w prawo i zaczyna się przyjemny zjazd. Na końcu Dolnego Duktu skręcamy w prawo i docieramy do Polany.

Wybór tras jest spory, a wszystkie gwarantują aktywny wypoczynek w tym cichym i kojącym otoczeniu pięknych Gór Izerskich. Pamiętajmy na trasach o zachowaniu ruchu prawostronnego gdyż zwłaszcza przy zjazdach gwarantuje on nasze bezpieczeństwo. Do zobaczenia na trasie w Jakuszycach. 🙂

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

NAJPOPULARNIEJSZE