Najsłynniejsze Kolorowe Jeziorka w Polsce znajdują się na Dolnym Śląsku w Rudawach Janowickich. Ale nie jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie woda mieni się odcieniami zielonego i niebieskiego. Oto najpiękniejsze kolorowe jeziora w Polsce. Znajdują się m.in. w Koninie, znany jest też osadnik Gajówka czyli polskie Malediwy i zbiornik Gródek, czyli polska Chorwacja.

6Dlaczego woda ma taki ciekawy kolor?

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Fot. Shutterstock

Woda w kolorowych jeziorkach przyjmuje różne barwy, w zależności od składu chemicznego. Te osobliwe atrakcje Dolnego Śląska powstały w wyrobiskach kopalń, gdzie wydobywano piryt. Obecność związków miedzi, żelaza i różnych minerałów, ma wpływ na ich niezwykłe kolory. Woda w purpurowym jeziorku, która ma odczyn kwaśny, sprawia szczególnie ciekawe wrażenie. Niełatwo jednak zaobserwować intensywnie jaskrawe i nasycone kolory. Warto przyjść tam gdy słońce chowa się trochę za chmurki. Promienie słonecznie nie odbijają się wtedy od powierzchni jeziorek i lepiej widać ich piękny kolor.

Poprzedni artykułKraina Lessowych Wąwozów – pomysł na niezapomniane wakacje
Następny artykułWolin – atrakcje największej polskiej wyspy
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here