Strona głównaCiekawostkiKopalnia soli w Kłodawie – najniżej położona trasa turystyczna na świecie

Kopalnia soli w Kłodawie – najniżej położona trasa turystyczna na świecie

To jedyna taka kopalnia. Nie dość, że podziemna trasa turystyczna w Kłodawie jest położona najniżej na świecie, to planowane jest stworzenie tam podziemnego uzdrowiska. To nie koniec ciekawostek o tym niezwykłym miejscu.

Wielkie złoża soli

Kopalnia soli w Kłodawie. Fot. Ciacho5

Kopalnia soli w Kłodawie powstała w celu wydobycia wielkiego składowiska soli, które odkryto w latach 30. XX wieku. Sól ciągnie się pod ziemią kilometrami od Izbicy Kujawskiej po Solcę Wielką w powiecie zgierskim. Jej struktura ma aż 63 km długości i 4 km szerokości.

Odwierty wykonano w czasie wojny i tuż po niej. Rozpoczęto wydobycie. Na początku sól pozyskiwano z głębokości od 450 do 600 m. Dziś kopalnia nadal działa, a wyrobisko znajduje się na głębokości 750 m. Soli starczy jeszcze na długie dziesięciolecia.

Kopalniany rekord Guinnessa

Kopalnia soli w Kłodawie. Fot. Ciacho5, CC BY-SA 3.0

W 2012 r. kopalnia ucierpiała podczas pożaru, ale oprócz tego działa bez większych przeszkód od 1956 r., kiedy ruszyło wydobycie soli. Wykopano kilka szybów: na początku Michał i Barbara, a potem wentylacyjny szyb Chrobry. Początkowo do transportu urobku wykorzystywane było 40 koni, ale w latach 60. ich pracę zastąpiono kolejką elektryczną. Dziś kopalnia soli w Kłodawie jest największym w Polsce producentem soli kamiennej.

Do ciekawego wydarzenia doszło w kopalni w Kłodawie w 2007 r. Pobito wtedy rekord Guinnessa na najniżej zagrany koncert muzyczny na świecie. Odbył się 600 metrów pod ziemią.

Zdrowotna sól

Lampa solna z kopalni w Kłodawie. Fot. Pixabay

750 m z których wydobywa się sól to jeszcze nic. Pokłady soli znajdują się do sześciu kilometrów pod ziemią! Jest to głównie biała sól kamienna o wysokiej zawartości chlorku sodu (97,5 proc.). Taką samą jego zawartość ma najmłodsza w kłodawskim złożu sól różowa. Jest tam także całkiem sporo soli drogowej, czyli szarej, która ma mniej chlorku sodu. Odkryto także pokłady soli magnezowo-potasowej. To zdrowszy zamiennik soli dla osób na diecie niskosodowej.

Sól wydobywaną w Kłodawie nazywa się solą cechsztyńską albo kłodawską. Powstała w podobny sposób jak różowa sól z Pakistanu zwana solą himalajską. Z kłodawskiej soli ręcznie wykonuje się także lampy solne (również z soli różowej). Lampy solne mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie, dzięki temu że emitują jony ujemne. To naturalne jonizatory powietrza, które mogą nam m.in. pomagać w zaśnięciu. Warto przywieźć sobie z Kłodawy taką lampę w prezencie.

Kłodawa jak dojechać

Podziemna trasa turystyczna. Fot. Kopalnia Soli Kłodawa

W Kłodawie działa najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna na poziomie 600 metrów pod ziemią. Warto ten zabytek zobaczyć. Bilety indywidualne kosztują: 43 zł normalny, 33 zł dla emerytów i rencistów oraz 27 zł dla dzieci, młodzieży i studentów. Zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem.

Kłodawa położona jest w woj. wielkopolskim w powiecie kolskim. Wejście do kopalni znajduje się przy al. 1000-lecia 2.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE