Strona głównaCiekawostkiKruszwica – miejsce pełne legend

Kruszwica – miejsce pełne legend

Kruszwica to niewielka miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim, która jest malowniczo położona nad jeziorem Gopło. Do rozsławienia tego miasta przyczynił się oczywiście zamek w Kruszwicy, a konkretnie Mysia Wieża będąca jego pozostałością. Dlaczego Kruszwica jest tak ważnym miejscem na mapie Polski?

Historia Kruszwicy

Kruszwica Mysia Wieża
Mysia Wieża w Kruszwicy, fot. Shutterstock

Badania wykazują, że najstarsze ślady osadnictwa na terenach Kruszwicy można datować na 10 tysięcy lat p.n.e. W pierwszych wiekach naszej ery przez tereny Nadgopla przebiegał bardzo ważny szlak handlowy łączący Cesarstwo Rzymskie z dalszymi częściami Europy – szlak bursztynowy. Był on jedną z najważniejszych dróg handlowych w Europie. Dzięki temu tereny obecnej Kruszwicy już wtedy były bardzo ważnym ośrodkiem na mapie Polski.

Dzieje zamku w Kruszwicy

Kruszwica zamek w Kruszwicy Mysia Wieża
Ruiny zamku i Mysia Wieża, fot. Shutterstock

Zamek w Kruszwicy został zbudowany w latach 1350-1355 z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Zamek był zbudowany na nieregularnym planie, posiadał dwie baszty od strony zachodniej oraz bramę od strony wschodniej. Zabudowania otaczał mur obronny. Zamek został dwukrotnie spalony przez Szwedów w roku 1655 i 1657. Do dnia dzisiejszego zachowała się wieża potocznie nazywana Mysią Wieżą.

Ze względu na liczne pożary pozostałości zamku, w tym Mysia Wieża wymagały konserwacji. Jedną z nich przeprowadzono w 1861 roku. Wtedy to dobudowano do wieży schody umożliwiające wejście na szczyt.

Czy Popiela zjadły myszy?

Kruszwica Mysia Wieża
Mysia Wieża w Kruszwicy, fot. Shutterstock

Zamek w Kruszwicy jest tłem wielu ciekawych legend. Ta najbardziej znana to historia o Popielu. Według podania Zamek w Kruszwicy zamieszkiwał okrutny władna Popiel, który prowadził hulaszczy tryb życia i nie dbał o swoich poddanych. Złe postępowanie króla wzbudzało niechęć wśród ludu oraz rodziny księcia. Pewnego razu w okolicach zamku Popiela zaczęły się gromadzić myszy, z każdą chwilą było ich coraz więcej.

Chłopi obserwując sytuację uznali, że to kara za niegodziwość Popiela. Zaniepokojony król, obserwując myszy, które wdarły się do zamku postanowił uciekać wraz z żoną na starą wieżę. Ta kryjówka nie uchroniła ich jednak przed gryzoniami i jak głosi legenda para królewska została zjedzona przez myszy. Od tego momentu stara wieża została nazwana Mysią Wieżą aby każdy pamiętał jaki los spotkał niegodziwego króla.

Kruszwica to nie tylko Mysia Wieża

Kruszwica romańska kolegiata
Kolegiata św. Pawła i Piotra w Kruszwicy, fot. Shutterstock

Chociaż Kruszwica jest głównie kojarzona z Mysią Wieżą i legendą o Popielu. Na terenie miasta znajduje się jeszcze jeden ciekawy zabytek godny zobaczenia. To romańska kolegiata, czyli jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Czas budowy szacuje się na lata 1120-1140. Pierwotnie była prawdopodobnie siedzibą biskupstwa, które w 1148 zostało przeniesione do Włocławka.

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE