Krzywy las w pobliżu miejscowości Nowe Czarnowo w powiecie gryfińskim do dziś zadziwia dendrologów i licznych turystów. Nie jest do końca wyjaśnione, dlaczego sosny rosną tam pod takim dziwnym kątem. Jedno jest pewne – las jest jedyną w swoim rodzaju osobliwością.

Krzywy las – jedyny w swoim rodzaju

Krzywy las koło Gryfina, fot. Shutterstock

Powykrzywiane drzewa w okolicy Gryfina w województwie zachodniopomorskim są bardzo intrygujące. Tajemnicze sosny zwyczajne przyciągają turystów z całej Polski. Zadziwia to, że ponad 100 drzew rośnie w podobny sposób, z wygięciami skierowanymi w podobną stronę.

Możemy także zobaczyć mniej znany krzywy las w pobliżu Pieńska w nadleśnictwie Ruszów w powiecie zgorzeleckim na Dolnym Śląsku.

Instrumenty z krzywego lasu

Fot. Kengi, wikimedia commons

Dlaczego krzywy las jest tak powykręcany? Jest kilka wersji, ale każda zakłada interwencję człowieka. Obok powyginanych sosen rosną takie całkiem proste. Inne gatunki drzew także nie wykazują anomalii.

To człowiek spowodował, że sosny wyginają się w charakterystyczny łuk. Pień można regulować tak, żeby kierował się w określony sposób. Na pewno istotny był kształt, jaki chciano uzyskać. Prawdopodobnie pałąki wycięte z pni miały służyć do budowy instrumentów. Nadawałyby się na harfy.

Sosny mogły także służyć do innych celów stolarskich. Łukowaty kształt był idealny do budowy sań, łódek i statków czy też mebli. W przypadku prostych drzew, deski trzeba wyginać by osiągały krzywiznę.

Wyginane mogły być całe pnie, ale niektórzy dendrolodzy twierdzą, że pnie sosen były ścinane, a pozostawiana była tylko jedna gałąź, pierwsza od dołu. To ona z czasem wykształcała się w koronę drzewa.

A może krzywy las to wina owada?

Krzywy las, fot. Pixabay

Istnieje także wersja, że za wyginanie drzew odpowiada zwójka sosnóweczka. Owad ten przyczynia się do wymierania sosen, a jego żerowisko stanowią podobne lasy. O ile w Gryfinie ta przyczyna wygięcia drzew jest właściwie pomijana, o tyle słyszy się o niej w Ruszowie.

Ponieważ przyczyny tego zjawiska nie są do końca znane, krzywy las staje się jeszcze bardziej intrygujący.

Zobacz także: Piramida w Rapie – dlaczego powstała?