Lidzbark Warmiński to przepięknie położone miasto w województwa warmińsko-mazurskim. Słynie ze wspaniałej architektury, ogromnej ilości zieleni i pierwszego ośrodka termalnego w północnej Polsce. Już wkrótce miasto stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne dzięki uzyskaniu statusu uzdrowiska. Jesteście ciekawi kiedy to nastąpi? Znamy odpowiedz!
Lidzbark Warmiński – zamek biskupów i inne atrakcje
Jednym z najważniejszych zabytków w mieście jest zamek biskupi. Warownia jest zresztą jednym z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. To imponująca budowla z czerwonej cegły, otoczona fosą, która powstała w XIV wieku jako rezydencja biskupów warmińskich. Posiada piękny dziedziniec z krużgankami, bogato zdobioną kaplicę i rozległe przedzamcze. Dziś znajduje się tu muzeum oraz hotel z restauracją i spa.
Odwiedzając to wyjątkowe miasto na Warmii warto odwiedzić także inne wyjątkowe zabytki miasta. Wśród miejsc wartych zobaczenia są: Oranżeria Krasickiego (letnia rezydencja, zwana też pałacykiem), nadrzeczny bulwar (zobaczycie tu pomniki Ignacego Krasickiego, Mikołaja Kopernika czy Napoleona Bonaparte), Kolegiata św. Piotra i Pawła oraz wysoka brama.
Przeczytajcie więcej: Zamek w Lidzbarku Warmińskim – biskupia rezydencja otoczona fosą.
Miasto dla aktywnych
Poszukując miejsc na aktywny wypoczynek warto wybrać się do Lidzbarka Warmińskiego. Przebiegają tu między innymi Szlak Kopernikowski oraz Szlak Zamków Gotyckich. Dzięki dużej liczbie tras rowerowych miasto znalazło się także na szlaku Green Velo. Spędzając tu swój wolny czas będziecie mieli więc okazję nie tylko odkryć piękne zabytki, ale też przemierzyć rowerem zachwycające tereny.
Szlak Kopernikowski to pieszy szlak turystyczny, biegnący głównie przez miejsca związane z pobytem i pracą Mikołaja Kopernika. Lidzbark Warmiński odegrał znaczącą rolę w życiu słynnego astronoma. W latach 1503-1510 mieszkał on w lidzbarskim zamku pełniąc obowiązki osobistego sekretarza i lekarza biskupa. Warto więc spędzić trochę czasu odkrywając historię znanego Polaka.
Przeczytajcie także: Szlak Zamków Gotyckich – wspaniałe twierdze na Warmii, Mazurach i Kaszubach.
Pierwszy ośrodek termalny w północnej Polsce
Jeśli cenicie sobie relaks i odpoczynek połączony z basenami i ciepłymi źródłami to Lidzbark Warmiński również spełni Wasze oczekiwania. Od 2016 roku miasto może pochwalić się doskonałą atrakcją, która jest jedynym takim miejscem w północnej Polsce. Termy Warmińskie to doskonały punkt na mapie, idealne na wypoczynek z zespołem basenów zasilanych wodą geotermalną. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku i relaksu, zarówno dla tych, którzy aktywnie uprawiają sport, jak i dla tych, którzy mają ochotę na chwilę wytchnienia i relaksu. W tym nowoczesnym kompleksie skorzystacie również z bogatej oferty SPA, które pozwolą Wam zadbać o ciało, odnaleźć harmonię i rozkoszować się wspaniałymi doznaniami.
Kiedy Lidzbark Warmiński oficjalnie stanie się uzdrowiskiem?
Malowniczo położony Lidzbark Warmiński od lat ma potencjał, aby stać się uzdrowiskiem. Miasto wyróżnia się unikalnym morenowym ukształtowaniem terenu i zdrowotnym mikroklimatem. Występują tu pokłady czystych wód termalnych i mineralnych oraz mała liczba zakładów przemysłowych. Przed wojną w mieście istniał Luftkurort i przyjeżdżali tu kuracjusze z całych Niemiec. Dziś, dzięki inwestycjom, miasto chce wrócić do dawnej, uzdrowiskowej świetności.
W ostatnich latach w Lidzbarku Warmińskim powstała tężnia solankowa, Termy Warmińskie, oraz bogata oferta noclegowa. Dzięki zmianom, które już nastąpiły i kolejnym inwestycjom, które są w budowie, miasto już w przyszłym roku stanie się uzdrowiskiem. Rok 2023 będzie więc przełomowy. Klimat i bioklimat Lidzbarka Warmińskiego cechuje się właściwościami leczniczymi i profilaktycznymi, które mogą być wykorzystywane w leczeniu klimatycznym chorób narządów ruchu, chorób układu krążenia oraz zaburzeń neurologicznych. Może także wspomagać leczenie zaburzeń przemiany materii. Wszystko to z pewnością korzystnie wpłynie na rozwój turystyki w Lidzbarku Warmińskim.