Strona głównaCiekawostkiMajówka nad morzem – gdzie spędzić długi weekend?

Majówka nad morzem – gdzie spędzić długi weekend?

Długi weekend majowy to zwykle jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów pierwszej połowy roku. Często pogoda jest już wtedy niemalże letnia, a biorąc kilka dni urlopu, można zapewnić sobie naprawdę solidny wypoczynek. Warto wykorzystać go jak najlepiej! Co ma do zaoferowania nasze polskie wybrzeże? Majówka nad morzem – poznaj 3 polecane cele podróży!

Gdańsk

Gdański Żuraw nad Motławą. Fot. Shutterstock

Oto stolica Kaszub, która zapewni atrakcje zarówno miłośnikom miejskich rozrywek, jak i fanom spokojnego plażowania, bez którego majówka nad morzem się nie obędzie! Biorąc zatem pod uwagę ten drugi element, warto wiedzieć, że w Gdańsku są trzy kąpieliska, które mają na swoim koncie tzw. Błękitną Flagę – wyróżnienie świadczące m.in. o dobrej jakości wody, bezpieczeństwie, trosce o środowisko na danym obszarze etc. 

Jeśli zaś chodzi o dodatkowe walory tego miasta, wymieniać można naprawdę bardzo długo. Osoby zainteresowane współczesną historią na pewno powinni odwiedzić Europejskie Centrum Solidarności. Miłośnicy zabytków – Bazylikę Mariacką, Katedrę w Oliwie czy chociażby Ratusz Głównego Miasta. Na wieczorny spacer i kolację w jednej z licznych knajpek idealny będzie zaś Długi Targ – koniecznie trzeba zahaczyć tam o Fontannę Neptuna! 

Warto też pamiętać, że z Gdańska jest rzut beretem do Gdyni i Sopotu. Nawet jeśli jest to wypad tylko na weekend, kilka godzin na szybki spacer po sopockim molo czy tzw. Monciaku (jednym z najpopularniejszych deptaków w Polsce) na pewno się znajdzie. 

Kołobrzeg

Kołobrzeg. Fot. Shutterstock

Kierując się nieco bardziej na zachód, trafimy wprost do Kołobrzegu. To zdecydowanie jedno z lepiej przygotowanych pod potrzeby turystów miast. Po pierwsze, tam także znajdują się trzy kąpieliska – również mające w dorobku Błękitne Flagi. Na plażach można wypożyczyć kosze, leżaki, a maluchy mogą oddać się szaleństwu w dmuchanych atrakcjach. 

Po drugie, majówka nad morzem to, rzecz jasna, spacery! Kołobrzeg również może pochwalić się idealnym do przechadzek molo, które – co ciekawe – pozwala obserwować nie tylko morze, lecz także rzekę Parsętę. Warto przejść się do punktu, w którym znajduje się ujście rzeki, a statki wpływają do portu. 

Po trzecie, miłośnicy historii na pewno będą zafascynowani kołobrzeską latarnią morską – po raz pierwszy ukazało się w niej światło już w 1666 roku. Dziś, po wielu perturbacjach, zniszczeniach (w tym wojennych), ale też sprawnej odbudowie, można odwiedzać ją codziennie, obserwując z góry piękny nadmorski widok. Wejście do latarni to tylko 8-10 zł (dzieci do 4. roku życia wchodzą za darmo), a wrażenia naprawdę bezcenne! 

Międzyzdroje

Kawcza Góra w Międzyzdrojach. Fot. Shutterstock

Wciąż za mało na zachód? W takim razie kierujemy się do Międzyzdrojów – miasto na wyspie Wolin, kilkanaście kilometrów od Świnoujścia. Zdecydowanie najmniejsze z wymienionych wcześniej propozycji, lecz równie dobrze przygotowane na odwiedziny licznych turystów. Co dla nich oferuje?

  • Dwa kąpieliska (a także plażę naturystów!).
  • Park Zdrojowy, na którego terenie znajduje się m.in. Muzeum Figur Woskowych (wejście to koszt 12-20 zł).
  • Promenada Gwiazd z odciskami dłoni największych polskich artystów.
  • Idealne na wieczorne spacery molo – jednocześnie jest też przystanią morską, z której można wybrać się m.in. w rejs do Świnoujścia.
  • Oceanarium Międzyzdroje – świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych!

Atrakcji nad Bałtykiem jest o wiele więcej. Warto jednak pamiętać, że na pomysł spędzenia majówki nad morzem wpadają tysiące osób – lepiej więc zrobić rezerwację noclegu znacznie wcześniej. 

Co ważne, nawet jeśli nie ma się pewności, czy plany na pewno wypalą, spokojnie można poszukać hotelu czy pensjonatu z wyprzedzeniem. Tym bardziej że niektóre oferty zaznaczają możliwość bezpłatnej anulacji rezerwacji. Znaleźć je można m.in. na portalu Travelist – stronie pierwszego takiego klubu travelowego w Polsce. Wystarczy wpisać hasło, np. hotele Gdańsk i przeglądać wiele ciekawych ofert. Co więcej, niektóre z pojawiających się tam ofert nie tylko mają wspomnianą wcześniej opcję, ale przede wszystkim objęte są rabatami – na nocleg w Międzyzdrojach można dostać nawet ponad 65% zniżki! Biorąc pod uwagę ceny wielu dodatkowych atrakcji, warto nieco zaoszczędzić właśnie w tym obszarze i sprawić, że majówka nad morzem będzie naprawdę niezapomniana!

Artykuł sponsorowany

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE