Strona głównaCiekawostkiMuzeum powozów w Galowicach – ciekawa atrakcja Dolnego Śląska

Muzeum powozów w Galowicach – ciekawa atrakcja Dolnego Śląska

W starym spichlerzu o budowie szachulcowej w Galowicach pod Wrocławiem, mieści się niezwykłe Muzeum Powozów i Zaprzęgów. Zgromadzono tam kilkadziesiąt powozów o różnym przeznaczeniu. Warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na wspaniałą architekturę dawnego folwarku, ale też cenne eksponaty.

Muzeum w niezwykłym miejscu

Spichlerz szachulcowy w Galowicach. Fot. Mccornik, CC BY-SA 4.0

Muzeum Powozów w Galowicach można odwiedzić w gminie Żórawina pod Wrocławiem. Wystawa mieści się w dawnym folwarku rodu von Lieres und Wilkau. Konkretnie ekspozycja umieszczona jest w niezwykłej urody spichlerzu z 1727 lub 1730 r. Jest to piękny przykład architektury szachulcowej, którą charakteryzują śnieżnobiałe ściany wykonane zazwyczaj z gliny z sieczką i trocinami poprzecinane ciemnymi szachulcami, czyli drewnianymi balami. Jest to ostatni na Dolnym Śląsku tak duży i dobrze zachowany budynek wzniesiony w stylu szachulcowym. Przeszedł on remont w latach 2004-2010.

Niezwykła ekspozycja

Muzeum powozów w Galowicach. Fot. Barbara Maliszewska, CC BY-SA 3.0

Muzeum posiada ponad około 50 eksponatów, w tym m.in. wiele rodzajów sań śnieżnych, karawan, a nawet konny wóz strażacki. Są oczywiście różnego rodzaju dworskie karety i bryczki. Można także oglądać pełne oporządzenie koni i woźniców. Ekspozycja mieści się na trzech piętrach spichlerza. Budynek podobnie jak powozy, został uratowany przed zniszczeniem przez założyciela Fundacji Gallen.

Pałac w Galowicach

Muzeum powozów w Galowicach. Fot. muzeumgalowice.pl

W Galowicach istniał cały zespół pałacowy zbudowany w tym samym czasie co spichlerz zbożowy. Zachowała się barokowa brama wjazdowa prowadząca na rozległy dziedziniec, a także park i sam pałac. Co ciekawe spichlerz i cukrownię oraz gorzelnię parku łączyła kolejka.

Godziny otwarcia i cennik

Muzeum powozów w Galowicach. Fot. muzeumgalowice.pl

Muzeum Powozów Galowice znajduje się kilkanaście kilometrów na południe od centrum Wrocławia. Czynne jest od poniedziałku do piątku od godz. 10 do 14. W weekendy mogą je odwiedzać grupy zorganizowane. Bilety normalne na zwiedzanie indywidualne kosztują 18 zł, a ulgowe 12 zł. W kompleksie organizowane są także imprezy okolicznościowe.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE