Strona głównaCiekawostkiNajbardziej ustronne miejsca nad Bałtykiem (Top 7)

Najbardziej ustronne miejsca nad Bałtykiem (Top 7)

Uwielbiamy nasz Bałtyk, ale niekoniecznie cieszą nas zatłoczone plaże, gdzie jest głośno i ciężko znaleźć wolny skrawek wśród mnóstwa parawanów. Zwłaszcza w sezonie. Wyszukaliśmy dla Was zatem najbardziej ustronne miejsca nad Bałtykiem, gdzie można naprawdę odpocząć i naładować baterie nawet w lipcu i sierpniu.

Chałupy

Wydawać mogłoby się, że Chałupy nie są zbyt spokojnym miejscem. Znajduje się tu przecież sporo kempingów i szkółek dla surferów. Okazuje się jednak, że można tu z łatwością znaleźć ustronny fragment plaży. Linia brzegowa jest przecież bardzo długa. Wystarczy poszukać wejścia na plażę oddalonego od największego ruchu i można mieć biały piasek nad brzegiem morza praktycznie na wyłączność. Tutejsze plaże są po prostu piękne: szerokie i czyste.
W samych Chałupach panuje swobodna atmosfera, którą wnoszą młodzi ludzie, miłośnicy sportów wodnych. Ponadto z jednej strony można korzystać z uroków Bałtyku, z drugiej z Zatoki Puckiej.
To tutaj znajduje się najwęższy odcinek Półwyspu Helskiego: z jednej strony widać morze, a z drugiej zatokę.

Przeczytaj więcej: Nietypowe atrakcje Półwyspu Helskiego.

Dębina

Dębina to ustronna, spokojna i niewielka miejscowość. Zwłaszcza w porównaniu z pobliskimi Rowami. Do plaży wiedzie droga przez las i wydmy, a potem czeka zejście po schodach. Plaża jest w miarę szeroka i najczęściej odpoczywa na niej niewiele osób. Powód jest prosty, w Dębinie nie ma wielkich hoteli ani licznych pensjonatów. Poza kilkoma pensjonatami, jest jeden przyjemny ośrodek szczególnie lubiany przez rodziny z małymi dziećmi – Magra Holiday Club. Odwiedziliśmy to miejsce dwukrotnie i szczególnie miło wspominamy smaczne jedzenie. Dębina to z całą pewnością ustronne miejsce nad Bałtykiem.

Dąbkowice

Ciężko o bardziej ustronną miejscowość nad Bałtykiem od Dąbkowic. Ta malutka miejscowość leży na mierzei między Dąbkami a Łazami. Dojechać można do niej od strony Dąbek. Położona jest na wąskim pasie lądu między Bałtykiem a Jeziorem Bukowo. Szerokość mierzei wynosi zaledwie 300 metrów z czego 50 metrów zajmuje plaża, a kolejne 50 wydmy. Możecie zatrzymać się tutaj na Polu Kempingowym Natura, które jest wyjątkowym, kameralnym miejscem. Znajdzie się tu miejsce dla przyczepy kempingowej, kampera czy namiotu. Możesz też zarezerwować domek. Istnieje nawet opcja noclegu w domku na jeziorze z przepięknym widokiem na Jezioro Bukowo.

Może zainteresuje Cię także artykuł: Największe jeziora w Polsce (Top 10).

Osetnik

Okolice latarni morskiej Stilo uchodzą za jedne z najbardziej ustronnych i zarazem najpiękniejszych miejsc nad Bałtykiem. Osetnik jest częścią sołectwa Sasino i znajduje się na terenie Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Jest tam po prostu pięknie. Wokół lasy, wydmy i latarnia Stilo. Można zatrzymać się tutaj na Kempingu Stilo, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami gości.
Na samym kempingu rośnie dużo drzew, ale największą popularnością cieszy się olbrzymi dąb, pod którym wisi mnóstwo huśtawek. Jest to ulubione miejsce zabaw dzieci. Miejsce jest spokojne, otoczone zielenią drzew i z całą pewnością ustronne. Do plaży trzeba dojść przez wydmy wśród drzew. Jest to jednak kojący spacer przez pachnący sosnowy las. Wyobraź sobie tylko ten zapach! A najlepiej odkryj to miejsce dla siebie.

Smołdziński Las

Smołdziński Las to brama do Słowińskiego Parku Narodowego od strony Czołpina. W około 45 minut można stąd spacerkiem dojść do przepięknych wydm i brzegu morza. Jest to ta część Słowińskiego Parku Narodowego, która jest bardziej dzika, mniej „tknięta ludzką ręką”, naprawdę urocza. W niedalekim Czołpinie warto odwiedzić Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego – Osadę Latarników. Muzeum przeszło gruntowny remont i zostało oddane z powrotem do użytku w 2019 roku. Teraz zachwyca odwiedzających nowoczesnością i wspaniałym klimatem. Nie pożałujecie wizyty w tym miejscu!
Z Muzuem można wyruszyć dalej przez las, niebieskim szlakiem i odwiedzić XIX-wieczną latarnię morską Czołpino. Trzeba mieć jednak świadomość, że droga tym szlakiem nie należy do łatwych. Obecnie trwa remont podejścia i niebieski szlak do latarni jest tymczasowo zamknięty. Wytyczono obejście na początku parkingu.
Jeśli chodzi o nocleg, to w samej miejscowości macie mnóstwo opcji. Przez kemping po pensjonaty, z których większość cieszy się doskonałymi opiniami. Jeśli chcesz „ponapawać” się Słowińskim Parkiem Narodowym, radzimy zatrzymać się w Smołdzińskim Lesie.

Nowa Karczma (Piaski)

Wymieniając najbardziej ustronne miejsca nad Bałtykiem, nie można pominąć Piasków, których oficjalna nazwa brzmi Nowa Karczma. Jest to ostatni polski fragment Mierzei Wiślanej. Tutaj kończy się Polska, a kilka kilometrów dalej zaczyna Rosja, konkretnie Okręg Kaliningradzki. Piaski to najbardziej oddalony na wschód kawałek polskiej plaży, ostatnia polska miejscowość, gdzie granica przechodzi właśnie przez plażę.
Miejscowość liczy raptem 200 mieszkańców, gdzie życie praktycznie toczy się na trzech ulicach. Nie ma tutaj marketów, tłumów i co najważniejsze nadmorskich straganów. Jest za to jedna godna polecenia, prawdziwie europejska restauracja – Four Winds. Obsługa jest tutaj na ponadprzeciętnie wysokim poziomie, a w karcie znajdziecie bardzo wyszukane dania.
Do Piasków można dojechać też szlakiem Eurovelo. Jest to europejska trasa rowerowa złożona z 15 dalekobieżnych tras, łączących cały kontynent europejski.

Pustkowo

Czy w zachodniej części polskiego wybrzeża można znaleźć jakieś najbardziej ustronne miejsca nad Bałtykiem? Nie jest to łatwe, ale na szczęście można. Ta miejscowość to Pustkowo. Jest to niewielki, spokojny kurort położony między większymi, zatłoczonymi sąsiadami: Rewalem i Pobierowem. Tutaj na plaży panuje spokój, nie ma hałaśliwych atrakcji czy straganów. Tutejsza plaża jest szeroka i czysta. Co roku odznaczana jest też Błękitną Flagą. Znajdziecie też tutaj piękny klif i wydmy. Warto odwiedzić niedalekie, malownicze ruiny kościoła w Trzęsaczu.

Możecie przeczytać o nim tutaj Kościół w Trzęsaczu – została ściana.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE