Strona głównaCiekawostkiNiebieskie źródła – lazurowy raj Tomaszowa Mazowieckiego

Niebieskie źródła – lazurowy raj Tomaszowa Mazowieckiego

Kolorowe jeziorka to w ostatnich latach jedna z najpopularniejszych atrakcji w Polsce. Choć najbardziej znane są te znajdujące się w Rudawach Janowickich, to także Tomaszów Mazowiecki ma przepiękne miejsce, które warto odwiedzić. Odkryjcie Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła i zachwyćcie się lazurowym blaskiem ukrytym w środku lasu.

Las olchowy skrywający błękitne wody

Tomaszów Mazowiecki to miasto w województwie łódzkim, które może pochwalić się wyjątkowo barwną atrakcją. To właśnie tu utworzono Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła, który od lat przyciąga do siebie miłośników odpoczynku na łonie natury. Chroniony teren znajduje się w dolinie rzeki Pilicy. Utworzono go, aby chronić piękne niebieskie źródła kresowe, licznie zamieszkujące tu ptaki oraz otaczający wodę las olchowy. Miejsce to przyciąga turystów chcących nie tylko zrobić sobie przepiękne zdjęcia, ale także odkryć walory okolicy. Na terenie rezerwatu znajdują się ścieżki dydaktyczne z tablicami informacyjnymi, a tuż obok położony jest także skansen Rzeki Pilicy.

Niebieskie źródła – skąd się wzięły?

Nie da się ukryć, że to co przyciąga w to miejsce, to przede wszystkim magiczna barwa wody znajdującej się w źródłach. Swój kolor zawdzięcza znajdującym się tutaj silnie pulsującym źródłom typu limnokrenowego, które dają początek rzece Jana. Zjawisko to polega na tym, że woda płynąca pod powierzchnią ziemi, poprzez szczeliny w skałach, wydostaje się na zewnątrz. Wypływając spod ziemi przybiera niebiesko-zieloną barwę. To, jaki odcień uda Wam się dostrzec, zależy od aktualnej pogody, stopnia nasłonecznienia oraz zachmurzenia. Ta niezwykle czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, a przepuszcza odbite od dna niebieskie i zielone, które możecie podziwiać i zachwycać się lazurową wodą w samym środku Polski.

Legenda o niebieskich źródłach

niebieskie źródła
Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła. Fot. Jolanta Dyr, CC BY-SA 3.0

Z niebieskimi źródłami związana jest piękna legenda. Gdy ją poznacie z pewnością jeszcze bardziej docenicie różnorodność kolorów, które pojawią się w wodach rezerwatu.

Rycerz Dobrogost z Sulejowa miał dwie córki – Annę i Hannę, które po śmierci matki wychowywał samotnie z pomocą starej niani. Pewnego dnia, podczas wojen krzyżackich, mężczyzna udał się z Władysławem Jagiełłą i nigdy więcej nie wrócił do swojego domu. W tym czasie córki przebywały u swojej ciotki koło Tomaszowa Mazowieckiego. Codziennie chodziły nad pobliski strumień, gdzie pełne rozpaczy prosiły, by zabrał je do taty. Pewnego dnia strumień posłuchał próśb dziewczynek i ziemia rozstąpiła się pochłaniając je wraz z wodami strumienia.

Wody te płynąc pod ziemią znalazły wreszcie szczeliny skalne, przez które mogły wydostać się na powierzchnię. Niestety dla sióstr szczeliny okazały się zbyt wąskie, więc zostały pod ziemią na zawsze. Od tego czasu mogą jedynie wyglądać przez szczeliny na świat. Kiedy patrzy Anna, w źródlanej wodzie odbijają się jej niebieskie oczy, a gdy woda robi się zielona – na świat patrzy zielonooka Hanna.

Niebieskie źródła ostoją kaczek krzyżówek

niebieskie źródła
Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła. Fot. Jolanta Dyr, CC BY-SA 3.0

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła to obecnie obszar liczący 28,70 ha. Na jego terenie znajduje się około 400 gatunków roślin, a ostoję znalazło tu blisko 70 gatunków ptaków. Symbolem rezerwatu jest kaczka krzyżówka, która szczególnie pokochała niebieskie źródła w Tomaszowie Mazowieckim i z pewnością przywita Was podczas wizyty w tym miejscu. Oprócz nich możecie także wypatrywać czernic oraz łabędzi niemych. Zamieszkują tu także rzadko spotykane gatunki, np. remiz, zimorodek, ohar, gil, krętogłów i strzyżyk zwyczajny. Wiele gatunków ptaków tu zimuje, gdyż woda w zbiorniku nie zamarza.

Spodobały Wam się niebieskie źródła? Odkryjcie także: Kolorowe Jeziorka – w Polsce znajdziesz je nie tylko w Rudawach

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE