Strona głównaCiekawostkiOgrody Hortulus w Dobrzycy – spektakularny labirynt

Ogrody Hortulus w Dobrzycy – spektakularny labirynt

Chcielibyście się przez chwilę poczuć jak bohater mitologii greckiej Tezeusz, próbujący się wydostać z labiryntu króla Minosa? Ogrody Hortulus w Dobrzycy dają taką niepowtarzalną możliwość. Oprócz labiryntu można tu podziwiać ogrody inspirowane kulturą różnych krajów i naturalnym krajobrazem. Odkrywamy tajemnice tego zagadkowego miejsca w województwie zachodniopomorskim.

Ogrody Hortulus – atrakcja dla dzieci i dorosłych

Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Zespół ogrodów pokazowych w Dobrzycy powstał w 1992 roku. Na blisko 5 hektarach znajduje się aż 28 różnorodnych ogrodów tematycznych. Inspiracją była przede wszystkim kultura różnych narodów (Japonii, Francji czy Anglii) oraz specyficzne warunki naturalne charakterystyczne dla konkretnych regionów. Prezentowane są tu również autorskie propozycje: ogród barwa – światło – cień, woń – aromat – zapach czy szum – szelest – cisza.

Dzięki temu, że Ogrody Hortulus są położone w tak zwanej strefie mrozoodporności, można tu podziwiać rośliny, które rzadko spotkamy w innych zakątkach Polski. Występują tu okazy sośnicy japońskiej, choinki kanadyjskiej czy miłorzębu dwuklapowego. Największą atrakcją jaką oferują Ogrody Hortulus jest oczywiście spektakularny labirynt.

Jak szybko jesteś w stanie się wydostać?

Labirynt w Ogrodach Hortulus będzie atrakcją dla dzieci i dla dorosłych. Najmłodsi przeniosą się na chwilę do krainy baśni i mitologicznych opowieści, dorośli natomiast chętnie zmierzą się z wyzwaniem wydostania się z labiryntu w jak najkrótszym czasie.

Ta unikatowa atrakcja powstała w 2003 roku. Labirynt zajmuję powierzchnię około hektara, a jego ściany tworzą graby. Wydaje Wam się, że wydostanie się z tego systemu korytarzy jest dziecinnie proste? Nic bardziej mylnego. Labirynt ma tylko jedno wejście a do centralnego placu z wieżą widokową prowadzą trzy drogi. Zastosowanie „reguły dłoni na ścianie” również nie gwarantuje rychłego opuszczenia tej atrakcji. Uniemożliwiają to m.in pętle prowadzące w to samo miejsce oraz przerwy w ścianach. Jeśli podczas wędrówki podejmiecie dobre decyzje, traficie na najkrótszą trasę liczącą 396 metrów. Ci, którzy pomylą się największa liczbę razy, będą musieli pokonać nieco ponadkilometrowy odcinek.

Wejście na główny plac gwarantuje możliwość wspięcia się na wieżę widokową i podziwianie z góry zmagań innych osób uwięzionych w labiryncie. To też dobry moment na zaplanowanie strategii – w końcu trzeba się stąd jakoś wydostać, prawda?

Informacje ptaktyczne

ogrody hortulus w Dovbrzycy

Ogrody Hortulus są dostępne dla zwiedzających przez cały rok. Nie zawsze można je jednak odwiedzić indywidualnie. Sezon trwa tu od maja do końca września. W pozostałych miesiącach zwiedzanie jest możliwe w grupach zorganizowanych, w zależności od warunków atmosferycznych.

Jeśli wybieracie się do Ogrodów Hortulus w Dobrzycy poza sezonem, zalecamy sprawdzanie szczegółowych informacji na stronie internetowej lub kontakt telefoniczny pon numerem 94 318 13 18.

ogrody hortulus w dobrzycy
Ogrody Hortulus w Dobrzycy (4), fot. Shutterstock
Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE