Strona głównaCiekawostkiPałac w Rzucewie – rezydencja nad brzegiem zatoki

Pałac w Rzucewie – rezydencja nad brzegiem zatoki

Na malowniczych Kaszubach, tuż przy brzegu wód Zatoki Puckiej stoi potężnych rozmiarów pałac w Rzucewie. Ta niezwykła rezydencja jest również nazywana zamkiem Jana III Sobieskiego. Co z tą niewielką, nadmorską miejscowością łączy króla Polski? Poznajcie historię niezwykłego pałacu rodziny von Below.

Rezydencja z widokiem

Pałac w Rzucewie

Pałac w Rzucewie może się pochwalić bardzo długą i zawiłą historią. Niekończąca się lista właścicieli majątku oraz wielokrotne wyburzanie znajdujących się na tym terenie zabudowań spowodowały, że dziś ciężko jest dokładnie przedstawić historię tego miejsca. Są jednak wydarzenia, co do których nie ma żadnych wątpliwości.

Przez wiele lat tereny te należały do rodziny Wejherów, którzy zbudowali w tym miejscu przynajmniej kilka dworów. Pierwszy pojawił się tu pod koniec XVI wieku. Niestety w 1626 roku został on splądrowany i zniszczony przez wojska szwedzkie. Rodzina Wejherów około 1655 roku postanowiła zbudować tu kolejny dwór. Od 1676 roku Rzucewo wchodziło w skład majątku Radziwiłłów, później trafiło w ręce króla Jana III Sobieskiego.

Zamek Jana III Sobieskiego?

pałac w rzucewie

W powszechnym użyciu funkcjonują dwie nazwy tego obiektu – pałac w Rzucewie oraz zamek Jana III Sobieskiego. Trudno się nie zgodzić, że przypomina on starą, dobrze zachowaną warownię. Surowość bryły, wieżyczki i blanki nadają mu charakter budowli obronnej. Wygląd ten to jednak prawdopodobnie tylko realizacja marzenia właścicieli o posiadaniu własnego zamku, ponieważ od zawsze pełnił on funkcje wyłącznie mieszkalne.

Być może nazywanie tego miejsca zamkiem ma również związek z osobą króla Jana III Sobieskiego. W 1681 roku majątek rzucewski przejęła wdowa Katarzyna Radziwiłł z domu Sobieska. Zaledwie cztery lata później zdecydowała się na przekazanie dóbr swojemu bratu, wspomnianemu wcześniej Janowi III Sobieskiemu. Król nie cieszył się nim jednak długo – zmarł w w 1696 roku.

Co ciekawe, ciężko potwierdzić, że król kiedykolwiek zawitał do pałacu. Chociaż według miejskich legend to właśnie Jan III Sobieski zasadził aleję lipową prowadzącą z Rzucewa do Osłonina, a Marysieńka bardzo chętnie gościła tutaj z dziećmi, brakuje jakichkolwiek źródeł potwierdzający ten fakt. Bardzo prawdopodobne, że zainteresowanie majątkiem w Rzucewie skończyło się zaraz po przekazaniu go w ręce króla.

Pałac w Rzucewie – atrakcje w pobliżu

Pałac w Rzucewie
Pałac w Rzucewie (3), fot. Shutterstock

Obecny wygląd pałacu w Rzucewie to zasługa rodu von Below którzy przejęli majątek w 1837 roku. Kilka lat później za ich sprawą powstał tu budowany pięć lat neogotycki pałac. Dziś pałac w Rzucewie to nowoczesny hotel. Warto odwiedzić to miejsce i połączyć zwiedzanie z innymi lokalnymi atrakcjami. W odległości nie większej niż 20 kilometrów czeka nas Was moc atrakcji.

  • Osada Łowców Fok – park kulturowy, w którym liczne badania archeologiczny pozwoliły na odtworzenie osady mieszczącej się w tym miejscu przed tysiącami lat.
  • Ptasi rezerwat przyrody Beka – 193 hektary, które są niewątpliwym ptasim królestwem. Zabagnione łąki sprzyjają zagrożonym i rzadkim gatunkom ptaków takim jak gęgawa, błotniak stawowy czy kropiatka.
  • Puck – miasto z bardzo długą historią, przepełnione ciekawymi zabytkami. Można tu zobaczyć gotycki kościół parafialny z XIII wieku, dawny klasztor sióstr sercanek czy pozostałości zamku krzyżackiego.

 

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE