Zastanawialiście się kiedyś jak mieszkali królowie? Wiele na ten temat może Wam powiedzieć pałac w Wilanowie. Niezwykła budowla w stylu barokowym położona na obrzeżach Warszawy, była kiedyś domem króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery nazywanej również Marysieńką. Dziś na własne oczy możecie podziwiać, jak się mieszkało po królewsku.
Pałac w Wilanowie – marzenie króla Jana III Sobieskiego
Historia pałacu w Wilanowie rozpoczęła się w roku 1677, kiedy Jan III Sobieski kupił posiadłość Milanów. Król był niezwykle zaangażowany w projekt i budowę pałacu – wszystko odbywało się pod jego czujnym okiem. Głównym projektantem posiadłości był Augustyn Locci Młodszy.
Pałac w Wilanowie nie od razu stał się wystawną rezydencją w barokowym stylu. Początkowo na miejscu ówczesnego pałacu stanął niewielki dwór, który miał niewiele wspólnego z pałacem króla. Dopiero w latach 80. XVII wieku rozpoczęła się zasadnicza rozbudowa, która trwała do śmierci króla w 1696 roku. W tym czasie powstał wyjątkowy pałac barokowy inspirowany francuskimi rezydencjami i włoską architekturą willową. Wpływy stylu francuskiego są jednak zdecydowanie bardziej widoczne – bryła budynku oraz otaczające go ogrody są niezwykle symetryczne.
Zamierzeniem Jana III Sobieskiego było stworzenie pałacu ze skrzydłami bocznymi, nie udało się tego jednak osiągnąć za jego życia. Pomysł króla kontynuowała Elżbieta Sieniawska, która kupiła Wilanów od Konstantego Sobieskiego (najmłodszy syn Jana III Sobieskiego). Z jej polecenia wybudowana skrzydła boczne według projektu Giovanniego Spazzia. Nie była to jednak ostateczna przebudowa. Pod koniec XVIII wieku z polecenia Izabeli Lubomirskiej na terenie posiadłości powstały trzy samodzielne budynki – kordegarda, kuchnia oraz łazienka. Te budynki reprezentują już styl wczesnego klasycyzmu.
Ostatnie ingerencje w wygląd pałacu w Wilanowie nastąpiły w XIX i XX wieku. W połowie XIX wieku przebudowano w stylu neorenesansowym północną elewację, którą od tej pory zdobi dekoracja prezentująca wszystkich właścicieli Wilanowa. W XX wieku rozbudowano natomiast łazienkę dodając jeszcze jedno piętro.
Bogate wnętrza pałacu
Wnętrza pałacu w Wilanowie to obecnie muzeum. Zostało założone w 1805 roku i jest najstarszym muzeum w Polsce. To drogocenny zbiór pamiątek po wszystkich właścicielach Wilanowa. Z założenie w muzeum miało być jak najwięcej odwołań do pomysłodawcy pałacu – Jana III Sobieskiego. Wnętrza nawiązują oczywiście do epoki, w której żył król. W dekoracjach dominuje czerwień i złoto.
Muzeum w Wilanowie nieustająco się rozwija i przyciąga setki tysięcy turystów. W 1995 roku stało się niezależną od Muzeum Narodowego instytucją. W placówce regularnie organizowane są wystawy czasowe, konferencje, seminaria naukowe i wiele innych. Od września 2013 muzeum nosi nazwę Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
Magiczne ogrody pałacu w Wilanowie
Na uwagę zasługują również ogrody pałacu w Wilanowie, które zostały założone równolegle z początkiem budowy pałacu. Co ciekawe, sam król doglądał tutaj roślin, sadził drzewa i spędzał w swoim ukochanym ogrodzie długie godziny. Obecnie do epoki Jana III Sobieskiego najbardziej nawiązują ogrody włoskie rozmieszczone między pałacem a jeziorem Wilanowskim.
Jednak nie tylko ogrody w stylu włoskim możecie podziwiać w pałacu w Wilanowie. Na rozległych terenach posiadłości znajdują się również ogród angielsko-chiński (założony na polecenie Izabeli Lubomirskiej) a także ogród angielski stworzony przez Stanisława Kostkę Potockiego.