Majątek w Wojanowie ma długoletnią historię. Pierwsze wzmianki o tej posiadłości datowane są na XIII wiek. Pierwszy warowny dwór renesansowy wybudowano w 1607 roku. Wtedy właścicielem majątku był Nikolas von Zedlitz und Nimmersatt. Dziś patrząc na pałac w Wojanowie aż trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno mieścił się tu PGR, a w 2002 roku poważny pożar strawił górne piętra i więźbę dachową. Dziś to jedna z piękniejszych rezydencji w Dolinie Pałaców i Ogrodów.

Historia majątku w Wojanowie

Pałac w Wojanowie

Pierwsze wzmianki o pałacu w Wojanowie wskazują, że miejscowość ta była lennem rycerskim Eberharda von Schildau. Posiadłość przechodziła z rąk do rąk, by w końcu trafić do rodu von Zedlitz. To właśnie Nikolas von Zedlitz und Nimmersatt zdecydował się na wybudowanie w Wojanowie dworu. Rezydencja została doszczętnie spalona podczas wojny trzydziestoletniej przez wojska szwedzkie.

Pałac w Wojanowie postanowił odbudować kolejny członek rodu. Wkrótce nastąpiły kolejne zmiany właścicieli, którzy nie dokonywali zmian w wyglądzie rezydencji. Dopiero Daniel von Buchs zdecydował się na przebudowę budynku w stylu barokowym. Niecałe 80 lat później pałac w Wojanowie stał się obiektem neorenesansowym. Wtedy również zagospodarowana jego otoczenie w park krajobrazowy.

Pałac w Wojanowie – prezent dla księżnej Luizy

pałac w wojanowie

W 1839 roku księżna Luiza Niderlandzka otrzymała pałac w Wojanowie od swojego ojca – króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Nowa właścicielka wymarzyła sobie gruntowną przebudowę posiadłości, aby miała ona cechy najmodniejszego w tamtym czasie stylu. W ten sposób, przy pomocy wybitnych projektantów, pałac w Wojanowie zamienił się w rezydencję o charakterze neogotyku angielskiego. Podobno księżna Luiza zapoczątkowała modę na budowanie rezydencji na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Do wystawnych pałaców prowadziła urokliwa droga dojazdowa, z której rozpościerała się zjawiskowa panorama Karkonoszy. Dziś są plany na odtworzenie tej pięknej trasy.

Wojanów dziś

pałac w Wojanowie
Pałac w Wojanowie (3), fot. Shutterstock

Współczesna historia Wojanowa nie zapowiadała się obiecująco. W trakcie II wojny światowej w pałacu urządzono obóz pracy dla robotników przymusowych. Później znajdował się tu PGR, a w budynku mieszkali pracownicy okolicznych gospodarstw rolnych. Najgorszym wydarzeniem był zdecydowanie pożar, który paradoksalnie przyczynił się do odzyskania przez pałac jego dawnej świetności. Właściciele widząc ogrom zniszczeń poddali się i nie chcieli dalej kontynuować długoletniego remontu. Zdecydowali o sprzedaży pałacu. Rezydencja trafiła wtedy w prywatne ręce. Pomysłowy inwestor postanowił stworzyć tu hotel, spa a także miejsce na przyjęcia weselne. Dziś bardzo chętnie przyjeżdżają tu nowożeńcy na sesje ślubne w przepięknym parku.

Dolina Pałaców i Ogrodów

pałąc w wojanowie
Neogotycki zamek w Karpnikach, fot. Shutterstock

Pałac w Wojanowie jest jednym z 30 obiektów położonych w Dolinie Pałaców i Ogrodów. To obszar 100 kilometrów kwadratowych na którym mieści się skupisko przepięknych dworków, pałaców, zamków. Aż 11 z nich jest wpisanych na listę Pomników Historii Prezydenta RP. Atrakcyjne położenie przyciągało tu przed laty najznamienitsze rody: Czartoryskich, Radziwiłów, Habsburgów a także Hohelzollernów.

Dolina Pałaców i Ogrodów obejmuje prawie cały obszar Kotliny Jeleniogórskiej. Większość obiektów znajduje się w promieniu maksymalnie 16 kilometrów od Jeleniej Góry.