Nieopodal miejscowości Niekłań Wielki w Świętokrzyskiem (blisko granicy z woj. mazowieckim) położony jest Rezerwat Skałki Piekło. Zobaczymy tam niezwykłe formacje geologiczne, z którymi związane są ciekawe legendy. Piekło Niekłańskie to mało znana atrakcja, a z pewnością warta zobaczenia. Ten niewielki rezerwat w nocy podobno opanowują same diabły.

Piekło Niekłańskie pełne diabłów

Piekło Niekłańskie
Z rezerwatem związane są ciekawe legendy

Jak wiadomo, w Górach Świętokrzyskich to Łysica jest siedzibą diabłów. Ale sam Lucyfer zagnał niektóre z nich w skałki blisko Niekłania, by tam składały mu ofiary, zwodziły ludzi błądzących w lesie i straszyły miejscowych gospodarzy. Niektóre z diabłów pouciekały, inne podobno dalej grasują wśród skalnych formacji. Można podobno poczuć ich obecność.

Od Sfinksów przez wielkie bryły skalne

Piekło Niekłańskie
Sfinksy w Rezerwacie Skałki Piekło są naprawdę imponujące

Skalne twory pochodzą z piaskowca i znajdziemy je schowane wśród zalesionego terenu rezerwatu. Przyjmują przeróżne formy. Jednymi z bardziej znanych są Sfinksy, przypominające wielkie kocie postaci z ludzkimi głowami.

Są także inne głazy, nie zawsze mają swoje nazwy. Znajdziemy tam wielkie, przypominające klocki bloki, zdające się tylko czekać na zawalenie. Między skałami pooranymi w wyniku erozji, spacerujemy jak po skalnym koślawym labiryncie.

Jak się dostać do Piekła Niekłańskiego

Piekło Niekłańskie
Odwiedzając Piekło Niekłańskie dobrze jest wziąć ze sobą wygodne buty trekkingowe za kostkę

Na Piekło Niekłańskie możemy zboczyć w połowie drogi z Kielc do Radomia (w Skarżysku-Kamiennej) lub z Końskiego do Skarżyska-Kamiennej. Do Rezerwatu Skałki Piekło dojedziemy z Odrowąża lub Stąporkow, a następnie w Niekłaniu Wielkim musimy się kierować drogą na Pociechę. Skałki są początkiem czarnego szlaku do Wólki Plebańskiej. Możemy też dojść tam niebieskim szlakiem ze Skarżyska-Kamiennej do Kuźniaków.

W Kuźniakach znajdziemy z kolei zabytek techniki – ruiny wielkiego pieca hutniczego, przypominającego piramidę. To jednak miejscowość oddalona o jakieś 20 km od rezerwatu Piekło Niekłańskie. Warto wybrać się tam samochodem. Świętokrzyskie ma więcej takich tajemnic. Jeszcze nie raz o nich napiszemy.

Piekło Niekłańskie
Piekło Niekłańskie, fot. Shutterstock (4)