Strona głównaCiekawostkiPierwsze miasto w Polsce zakazuje plastiku. Brawo! Zgadniesz które?

Pierwsze miasto w Polsce zakazuje plastiku. Brawo! Zgadniesz które?

Całkowity zakaz używania jednorazowych plastikowych produktów we wszystkich instytucjach miejskich. Brzmi jak utopia? To nie żart! Wałbrzych jest pierwszym w Polsce miastem, które mówi stop plastikowi. Całkowity zakaz używania plastikowych reklamówek, naczyń czy sztućców na wszelkich wydarzeniach miejskich będzie obowiązywał od 1 maja. Obejmie takie instytucje jak zamek Książ i wszystkie imprezy na nim organizowane. Jako serwis promujący świadomą turystykę i ekologię możemy tylko przyklasnąć.

Wałbrzych bez plastiku

Ratusz w Wałbrzychu. Fot. Starvida, Shutterstock

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zobrazował problem plastiku na zorganizowanej konferencji, podczas której pokazał ile problematycznego surowca produkują dziennie mieszkańcy jego miasta. To pięć kubików ważących 200 kg, a więc tona plastiku dziennie! Składa się na to m.in. 10 tys. plastikowych butelek. Kubiki plastiku stanęły w centrum Wałbrzycha, by uświadomić mieszkańcom problem.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej uważa, że nie ma czasu czekać z rozwiązaniem palącego problemu plastiku. Fot. UM Wałbrzych

Od 2021 w całej Unii Europejskiej ma obowiązywać zakaz używania jednorazowych torebek foliowych, plastikowych kubków czy sztućców. Prezydent Wałbrzycha mówi wprost: Nie mamy na to czasu, trzeba działać już teraz.

Problemem w Wałbrzychu jest też składowanie plastiku, a co za tym idzie jego nielegalne spalanie.

Zakaz plastiku na miejskich imprezach

Zamek Książ w Wałbrzychu to oficjalnie pierwszy zamek bez plastiku. Fot. Shutterstock

Nie będzie plastikowych kubków podczas wałbrzyskiego półmaratonu, czy plastikowych talerzyków czy słomek podczas Festiwalu Kwiatów na zamku Książ. Zastąpią je papierowe sztućce czy też bambusowe słomki lub tekstylne torby.

Ekologiczne słomki, kubeczki z papieru, drewniane sztućce. Magistrat pokazał, czym można zastąpić plastik. Fot. UM w Wałbrzychu

Zakaz od 1 maja będzie obowiązywał wszystkie instytucje miejskie i wszystkie imprezy organizowane przez magistrat. Będą musiały się do niego stosować także wszystkie podmioty podpisujące umowy z miastem o organizację różnych wydarzeń.

Czy wałbrzyszanie pójdą za dobrym przykładem? Władze mają taką nadzieję. W mieście pojawią się billboardy zachęcające mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń na ekologiczne. Dodatkowo w nowym roku szkolnym pierwszoklasiści w Wałbrzychu otrzymają od magistratu ekologiczne bidony na napoje, żeby ograniczyć użycie jednorazowych plastikowych butelek. Czekamy, by inne miasta ogłosiły to samo i poszły za tym znakomitym przykładem.

Brawo Wałbrzych!

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE