Pniewo to niewielka wieś w województwie lubuskim, która może się pochwalić bezcennym zabytkiem sztuki fortyfikacyjnej w Polsce. Kiedyś był to bardzo ważny punkt centralnego odcinka Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Dziś największą atrakcją tego miejsca jest imponującej długości trasa podziemna oraz Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy.
Panzerwerk 717 – doskonale zachowany schron bojowy
Panzerwerk to nazwa określająca ciężkie schrony bojowe wznoszone na wschodniej i zachodniej granicy III Rzeszy. Każde dzieło pancerne w momencie ukończenie otrzymywało ujednolicony numer. Bardzo dobrze zachowany Panzerwerk 717 znajduje się w Pniewie.
Charakterystycznym elementem tego schronu bojowego są zielone kopuły widoczne na powierzchni ziemi. Poszczególne elementy naziemne miały różne przeznaczenie. Dwie kopuły przeznaczone były dla karabinów maszynowych, trzecia pełniła rolę obserwacyjną dla piechoty, a ostatnia wyposażona była w automatyczny granatnik.
Pniewo – podziemna trasa turystyczna
Podziemna trasa turystyczna to prawdziwa gratka dla miłośników tajemniczych wycieczek. Zdecydowanie można tutaj poczuć dreszczyk emocji. W obiekcie funkcjonują trzy trasy zwiedzania: krótka (1,5 km), długa (2,5 km) oraz trasa ekstremalna. Czas przejścia poszczególnych szlaków waha się od 1,5 do 2,5 godziny. Do zwiedzania należy się odpowiednio przygotować. Nie obędzie się bez wodoodpornego obuwia oraz ciepłego ubrania. Nawet w okresie letnim w podziemiach odnotowuje się znacznie niższe temperatury niż na zewnątrz.
Zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem, w grupach maksymalnie 40-osobowych. Część podziemnych tras turystycznych jest niedostępna do zwiedzania w terminie od 15 października do 15 kwietnia ze względu na utworzony tam rezerwat w celu ochrony hibernujących nietoperzy.
Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy
W Pniewie działa Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Obecność małych, latających ssaków w nazwie tej placówki nie jest oczywiście przypadkowa. Międzyrzecki Rejon Umocniony pokochały właśnie te zwierzęta. Na całym terenie przebywa ich nawet 40 tysięcy. W celu ochrony nietoperzy na terenie gmin Międzyrzecz i Lubrza utworzono rezerwaty przyrody Nietoperek i Nietoperek II. To właśnie dlatego muzeum w Pniewie poświęciło część ekspozycji właśnie temu gatunkowi.
Wystawa w Pniewie to oczywiście nie tylko nietoperze. W plenerze można podziwiać wiele ciekawych eksponatów wojskowych – czołgów, samochodów pancernych oraz różnego rodzaju dział. Część wystawy, ze względu na ich ochronę, jest umieszczona w budynku. Tam obejrzeć można m.in. makietę Panzerkerku oraz mniejsze przedmiotu będące wyposażeniem żołnierzy.