Strona głównaCiekawostkiPoczątek jesieni i wyjątkowa okazja do obserwacji Jowisza na niebie

Początek jesieni i wyjątkowa okazja do obserwacji Jowisza na niebie

Tegoroczne lato dobiegło końca, a meteorologicznie jesień zapowiadała swoje przyjście już od początku września. W Tatrach spadł już nawet pierwszy, obfity śnieg. W tym roku wyjątkowo początek kalendarzowej i astronomicznej jesieni wypada tego samego dnia.
Przygotujcie się też na to, że będziemy mogli na niebie podziwiać kilka jasnych planet, szczególnie Jowisza.

Astronomiczny początek jesieni

Początek astronomicznej jesieni to moment równonocy jesiennej. Fot. Pixabay

Z astronomicznego punktu widzenia jesień rozpoczyna się w tym roku dokładnie 23 września o godzinie 3.03. Jest to związane z momentem, w którym Słońce osiąga tzw. punkt Wagi, inaczej zwany równonocą jesienną. Astronomiczna jesień potrwa do momentu przesilenia zimowego, 21 grudnia o godz. 22.47, kiedy ustąpi zimie.
Właśnie 23 września, Słońce górować będzie w zenicie nad równikiem. Od tego momentu półkula północna jest słabiej oświetlona, dzień zaczyna się coraz bardziej skracać, a noc wydłużać.

Kalendarzowy początek jesieni

Początek jesieni. Fot. Pixabay

Kalendarzowy początek jesieni co roku wypada w ten sam dzień – 23 września. I od tego momentu nikt nie ma już wątpliwości, że trzeba pochować letnie ubrania i wyciągnąć te cieplejsze. Czujemy, że rozpoczęła się jesień również z klimatycznego punktu widzenia gdy temperatury zwłaszcza rano zaczynają wskazywać poniżej 15 st. C.
Jest to jednak przepiękny czas na to, żeby zaplanować przynajmniej kilka wspaniałych jesiennych wycieczek. Jesień bardzo sprzyja podróżom: jest chłodniej, piękniej, mniej tłumów, a wciąż dzień jest wystarczająco długi na poznawanie nowych miejsc.

Nawet jeśli tylko do lasu na grzyby, jesienią warto ruszyć się z domu. Gdzie na grzyby – i czy już rosną? (MAPA)

Chcesz zaobserwować planety? Podpowiemy gdzie to najlepiej zrobić

Jesienią na nocnym niebie możemy zaobserwować nie tylko gwiazdy. Fot. Brody Child, Unsplash

Początek astronomicznej jesieni oznacza, że zaczyna się okres kiedy będziemy mieć okazję do ciekawych obserwacji na nocnym niebie. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o Księżycu, który porusza się po niebie dość szybko w stosunku do planet i gwiazd. Już z nocy na noc widzimy wyraźnie, że zmienił swoje położenie na tle innych ciał niebieskich. Pełnie Księżyca, które jednym nie pozwalają spać, a innym dają siłę do działania, przypadną 9 października, 8 listopada, 8 grudnia z kolei nów nastąpi 25 września, 25 października, 23 listopada i 23 grudnia. Poza pełnią i nowiem Księżyca w tym roku możemy zaobserwować wyjątkową Wielką Opozycję Jowisza.

Wielka Opozycja Jowisza to zjawisko, które pojawia się raz na 12 lat. Jak łatwo policzyć do kolejnej będzie trzeba czekać do 2034 roku. Największa planeta Układu Słonecznego da się zaobserwować w tym roku szczególnie wyraźnie i to gołym okiem teraz we wrześniu, po zmroku na wschodzie. Jowisz jest teraz wyjątkowo jasny. Najlepiej podziwiać tego gazowego giganta przez lornetkę, kiedy księżyc świeci najsłabiej, a niebo jest czyste.

Do obserwacji planet najlepiej wybrać się do Parku Gwiezdnego Nieba. Są dwa miejsca w Polsce, które uzyskały to miano dzięki warunkom tam panującym: jest bardzo ciemno z powodu braku występowania sztucznego oświetlenia. Jeśli zatem chcesz zaobserwować Wielką Opozycję Jowisza, to polecamy wybrać się do Parku Gwiezdnego Nieba.

Dowiedz się więcej: Park Gwiezdnego Nieba – jedno z najciemniejszych miejsc w Europie, skąd zobaczysz 7 tys. gwiazd.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE