Ta niepozorna wieś w województwie kujawsko-pomorskim skrywa w sobie atrakcje, których może pozazdrościć nawet włoska Wenecja. To miejsce to prawdziwy raj dla miłośników kolei, szczególnie tej wąskotorowej. W czym polska Wenecja jest lepsza od włoskiej i dlaczego powinniście uważać na ducha Diabła Weneckiego? Przekonajcie się sami.

3Najwęższe tory w Europie

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji
fot. Dejan Gospodarek, Shutterstock

Koleją wąskotorową nazywana jest taka, gdzie rozstaw torów jest mniejszy niż 1435 mm. Historia kolei wąskotorowej sięga XIX wieku. Początkowo wykorzystywano ją w przemyśle wydobywczym, hutnictwie oraz leśnictwie, później także jako lokalny środek transportu. Wąskie tory, w odróżnieniu od zwykłych mogły zostać poprowadzone w każdym miejscu i pod dużo większym kątem. Budowa była tańsza od położenia torów o standardowym rozstawie.

Kolejki wąskotorowe były prywatnymi inwestycjami, co sprawiało, że nie obowiązywały żadne ścisłe normy dotyczące rozstawu torów. Ich szerokość zazwyczaj wynosiła 800-1000 mm. Te znajdujące się w Wenecji mierzą 600 mm i są najwęższymi w Europie wśród używanych przez koleje państwowe.

Czytaj więcej o atrakcjach Wenecji na kolejnej stronie

Poprzedni