Budzą kontrowersje, często są tematem tabu, najczęściej mają podłoże historyczne. Jakie są największe polskie mity narodowe? Czy na pewno znacie datę odzyskania niepodległości i chrztu Polski? Czy zawsze husarze walczyli w skrzydłach? Przeczytajcie.

1Zły wilk i dzielny polski orzeł?

Orzeł to także symbol odwagi. Fot. Shutterstock

Wiele nacji uważa się za wrogów ojczyzny. Niemcy? To ci źli. Rosjanie? To zdrajcy i brutale. Dużo w tym historycznych przesłanek, ale czy nie powinniśmy w XXI wieku o tym zapomnieć? Z kolei Polaków przedstawia się wyłącznie jako dzielnych i wręcz ratujących świat od zagłady. Tymczasem propaganda powinna się już dawno skończyć.

Mit złego Niemca

Niemcy zawsze byli po drugiej stronie i źle nam życzyli – to popularny mit. Zaczęło się od nieszczęsnej Wandy, która wolała rzucić się ze skały do Wisły niż mieć Niemca za męża. To legenda, ale szlachta bardzo sobie ten mit upodobała. Nie zapominamy im też rozbiorów, a dywagacje kończymy na II wojnie światowej. Tymczasem biorąc pod uwagę całą historię Polski, Niemcy nie zawsze byli przeciw nam. Mieliśmy np. królów z dynastii saskiej.

2 KOMENTARZE

  1. „To Jan Długosz pisał jako pierwszy,że Sarmaci są potomkami polskiej szlachty…” – Mhmmm,to naprawdę mamy starożytny rodowód..,a jak Ci Sarmaci chwalili się pochodzeniem od zaściankowej..? Duma ich przepełniała..? Wiadomo co pijał nasz pierwszy heraldyk..? Przepraszam,nie mogłem się powstrzymać 😉

  2. To już sprawka włoskich korespondentów ,którzy od niemieckich żołnierzy dowiedzieli się o takiej sytuacji. Polscy ułani (18 pułk Ułanów Pomorskiej Brygady Kawalerii) 01.09.39r o godz. 19 przeprowadził atak pod Krojantami na batalion piechoty niemieckiej,która rozpierzchła się w popłochu. Nieoczekiwanie ułanów zaatakowały niemieckie transportery opancerzone ukryte w lesie i tak powstał mit o szalonych polskich ułanach z szablami i lancami atakującymi niemieckie czołgi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here