Jaki jest idealny przepis na udany urlop? Recepta wcale nie leży w miejscu, w jakie jedziemy. Odpocząć można w domu i w podróży – w Polsce i gdzieś daleko na świecie. Przygotowanie do wypoczynku warto zacząć od siebie. Musimy być gotowi na wzięcie do ręki książki i odłożenie telefonu, bez świadomości, że wszystko zawali się pod naszą nieobecność.
Przepis na udany urlop – składniki
- Czas
Poświęć sobie czas – to najcenniejsze co masz. „Nie mam czasu” to najczęstsza wymówka, przez którą nie podejmujemy nowych wyzwań, nie wykonujemy obowiązków, nie uczymy się nowych rzeczy i… nie odpoczywamy. Tymczasem każdy z nas może wygospodarować dla siebie weekend lub choćby wieczór.
Gdy chcesz się zupełnie zresetować, przyda się trzytygodniowy odpoczynek. Podobno przez pierwszy tydzień urlopu odzwyczajamy się od pracy, przez drugi czerpiemy z atrakcji jak najwięcej, a w trzecim już mentalnie przygotowujemy się do powrotu do codziennych zajęć.
Pora roku nie jest istotna. W wakacje wypoczywają prawie wszyscy, ale to nie znaczy, że każdy musi tak robić. Odpoczywać powinniśmy wtedy, kiedy potrzebujemy.
- Otwartość na nowe miejsca
To nie musi być Teneryfa – nie daj sobie wmówić, że prawdziwie odpoczniesz jedynie w ciepłych krajach. A odkryłeś już własne województwo lub choćby miasto? Kiedy ostatnim razem byłeś z dziećmi na wycieczce w lesie, z przyjaciółmi na ognisku, w restauracji na romantycznej kolacji z drugą połówką? W całej Polsce jest ogrom cudownych miejsc na wypoczynek. I wcale nie trzeba od razu wykupywać tygodniowego pobytu. Może masz w piwnicy namiot?
- Towarzystwo
Nie wypoczniemy jadąc do nielubianej teściowej – taka wizyta będzie przykrym obowiązkiem, nie oddechem. Warto odnowić stare kontakty. Można też „sprzedać” dzieci rodzicom, by przypomnieć sobie błogą ciszę. A gdy wszystkie plany urlopowe zostają zniweczone przez brak współpracy ze strony innych osób, nie bójmy się wyjechać gdzieś samotnie. Czasami nie możemy wyjechać daleko – ale nam też należy się czas tylko dla siebie.
Przepis na udany urlop – przygotowanie
Nastawienie jest najważniejsze. Jeśli nie zostawimy pracy tam, gdzie jej miejsce, tylko weźmiemy ją w myślach na urlop – nici z odstresowania się. Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami wśród badanych europejskich nacji*. A jednocześnie mieszkają w idealnym kraju na urlop – choćby krótki.
Dobrym nawykiem jest pozostawienie w pracy zastępcy, poinformowanie o nieobecności, wyłączenie telefonu, przekierowanie mejli. To wszystko nie spowoduje automatycznie, że stres zniknie, ale pozwoli uspokoić głowę.
Przygotowując idealny urlop i tak pamiętamy o liście rzeczy do zabrania. To nie w przedmiotach leży recepta na udany wypoczynek. A czy przygotowujemy siebie?
Odrzuć zmartwienia – umiejętność odpoczynku

Trudne jest nauczenie się odpuszczania, ale czasami trzeba to zrobić. W swojej książce „Fitness umysłu” Dagmara Skalska szuka sposobów na psychiczny luz. Odpuszczanie jest jedną z rzeczy, bez której nie pozbędziemy się stresu. Inny ważny czynnik to nastawienie na dobre myśli. Wybieranie tych, które są budujące, a nie deprymujące. „Spędziłem większość życia, martwiąc się o rzeczy, które nigdy się nie wydarzyły” – mówił Mark Twain.
* Raport ADP „The Workforce View in Europe 2017”. Badaniu poddano Niemców, Brytyjczyków, Fancuzów, Włochów, Holendrów, Hiszpanów, Szwajcarów i Polaków.