Strona głównaCiekawostkiPuszcza Notecka – kraina wydm i zielonych dywanów

Puszcza Notecka – kraina wydm i zielonych dywanów

Są takie miejsca w Polsce, które tak bardzo zachwycają swoim naturalnym pięknem, że nie trzeba ich w żaden sposób ulepszać. Taka jest właśnie Puszcza Notecka – kraina naturalnych wydm, malowniczych jezior i torfowisk oraz leśna oaza spokoju. Odkryjcie jej piękno!

Puszcza Notecka – labirynt dolin i pagórków

Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Notecka to zwarty teren leśny położony w międzyrzeczu Noteci i Warty w Kotlinie Gorzowskiej. W jego skład wchodzą nadleśnictwa: Krucz, Karwin, Międzychód, Oborniki, Potrzebowice, Sieraków i Wronki. Teren, który dziś widzimy spacerując po tym malowniczym lesie, ukształtowało ostatnie zlodowacenie. Wielkie ilości piasku zostały naniesione przez wodę pochodzącą z topniejącego lądolodu. W taki sposób powstały jedne z największych wydm śródlądowych na terenie Polski.

Wydmy kojarzą nam się przede wszystkim z piaszczystymi, nadmorskimi wzniesieniami, jednak spotkacie je także głębiej naszego kraju np. w Puszczy Noteckiej. Najbardziej okazałe są tzw. wydmy poprzeczne, mające zazwyczaj około 20-30 metrów wysokości. Najwyższymi wydmami w okolicy są Wielka Sowa i Góra Rzecińska. To wyjątkowe ukształtowanie terenu mocno uatrakcyjnia leśny teren Puszczy Noteckiej, który z lotu ptaka przypomina zielony pofałdowany dywan. Możecie na własne oczy podziwiać to zjawisko odwiedzając 32-metrową wieżę widokową położoną na terenie leśnictwa Lichwin.

To miejsce również Was zachwyci: Puszcza Romincka – ciekawostki o krainie piramid i leśnej ostoi zwierząt (Top 8).

Jedne z największych lasów w Polsce

Puszcza Notecka to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, który zajmuje powierzchnię 1 372,29 km². Znajdziecie tu przede wszystkim lasy sosnowe z domieszką dębu, olszy, brzozy, topoli i osiki. Ubogi charakter siedlisk sprawia, że tutejsze bory są bardzo podatne na negatywne oddziaływanie różnych czynników stresowych. Najgorsza sytuacja dla Puszczy Noteckiej miała miejsce na początku XX wieku, kiedy to strzygonia choinówka zniszczyła 60-70 tys. ha lasów. Centrum puszczy to miejsce ubogie w wodę, co stanowi ogromne zagrożenie pożarowe. Latem 1992 roku w lasach wybuchł ogromny pożar, w którym spłonęło 5770 ha drzew.

Dom zwierząt i roślin

Jak na obszary leśne przystało w Puszczy Noteckiej nie brakuje naturalnych atrakcji, które zbliżą Was do natury. Wśród bogatej fauny możecie tu spotkać: jelenie, dziki, sarny, wilki, bobry, wydry, orły bieliki, czaple, bociany czarne, dzięcioły czarne i zielone, dudki, zimorodki, remizy, żurawie, puchacze czy kanie. Spacer po pięknych sosnowych lasach to okazja, aby zobaczyć także wyjątkową florę. Znajdziecie tu objęte ochroną widłaki, ale także paprotki zwyczajne, rosiczki, bluszcz pospolity czy konwalie majowe. Na tym sporym terenie utworzonych zostało 16 chronionych rezerwatów przyrody oraz ponad 400 pomników przyrody. Swój azyl znalazły w puszczy także ptaki, dla których stworzono strefy ochronne.

Chcąc odkryć jak najwięcej walorów przyrodniczych tego pięknego regionu Polski warto skorzystać z zajęć edukacyjnych na terenie Puszczy Noteckiej. Na licznych trasach nie brakuje Leśnych Wiat Edukacyjnych, Izb Edukacji Leśnej czy Ośrodków Edukacji Ekologicznej.

Zabytki, ukryte w Puszczy Noteckiej

Także miłośnicy zabytkowych budowli nie będą zawiedzeni odwiedzając Puszczę Notecką. Znajdziecie tu piękne zamki, pałace, dwory czy kościoły. Miejsca warte zobaczenia to m.in.:

  • Zespół pałacowo-parkowy w Kruczu
  • Zespół pałacowo-parkowy w Goraju
  • Drewniany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
  • Pałac Raczyńskich
  • Dwór w Chalinie
  • Zamek Opalińskich

Na licznych szlakach pieszych i rowerowych nie brakuje także miejsc pamięci, które pozwolą odkryć historię tego wyjątkowego terenu. Te miejsca z pewnością zostaną w Waszej pamięci:

  • Cmentarz przy Świniarach
  • Pomnik 80. rocznica Powstania Wielkopolskiego
  • Dawny cmentarz we wsi Bukowiec
  • Mogiła powstańców
  • Kapliczka nad Jeziorem Białym
  • Groby w rejonie Kobylnik

O wszystkich tych miejscach, i wielu innych, dowiecie się z aplikacji Puszcza Notecka, którą warto zainstalować na swój telefon. Została stworzona, aby pomóc odkryć uroki tego regionu. Znajdziecie tu mapy z oznaczeniem szlaków, atrakcji i miejsc noclegowych. Każda atrakcja oraz miejsce warte odwiedzenia posiada krótki opis i zdjęcie. Nie brakuje w niej także informacji o nadchodzących wydarzeniach, a nawet mapy aktualnych zagrożeń np. pożarami.

Jeziora, dla których będziecie tu wracać!

puszcza nakielska
Jezioro Pustelnik, Puszcza Nakielska. Fot. Fot. MOs810, CC BY-SA 4.0

Choć Puszcza Notecka kojarzy się z suchymi terenami i niewielką ilością opadów, to na obrzeżach lasów nie brakuje pięknych i malowniczo umiejscowionych jezior. Znajduje się tu około 90 zbiorników wodnych, z czego około 50 ma charakter naturalny. W większości są one pochodzenia wytopiskowego, stanowiąc pozostałości po stopionych bryłach lądolodu. Jeziora zostały podzielone na cztery główne grupy:

  • mialskie (o charakterze rynnowym) np. jezioro Główki
  • nowokwiejeckie (niewielkie akweny, w których dominują kształty zaokrąglone lub owalne) np. jezioro Długie
  • sierakowskie (powstały jako wytopiska z brył martwego lodu) np. jezioro Kłosowskie
  • soleckie (najbardziej zróżnicowane pod względem kształtu, niektóre z nich wrzynają się w wysokie wydmy) np. jezioro Lubiatówko

Pełne uroku i otoczone piękną przyrodą są także jeziora pochodzenia bagiennego oraz międzywydmowego. Przykładem jeziora bagiennego jest jezioro Rzecińskie, które otoczone jest wydmami i posiada piękne torfowiska. Akweny międzywydmowe to te pozbawione odpływu, zasilane wodami opadowymi np. jezioro Pustelnik. Warto odkryć każdy rodzaj jezior, aby wybrać swój ulubiony, dla którego będziecie z przyjemnością wracać do Puszczy Noteckiej i za każdym razem odkrywać ją na nowo.

Zobaczcie także: Najpiękniejsze jeziora w Wielkopolsce.

Puszcza Notecka – niezliczona plątanina ścieżek

Puszczę Notecką najlepiej odkrywać pieszo. Znajduje się tu ogromna ilość szlaków turystycznych, które można dopasować do swojego tempa i tego co chcemy zobaczyć. Oto kilka ciekawych szlaków, jednak wybierając się w ten malowniczy region, warto skorzystać ze szczegółowych map ścieżek, które znajdują się np. w aplikacji Puszcza Notecka.

  • Czapliniec – Kukułka – Borowy Młyn – Lichwin – Bucharzewo – szlak czerwony o długości łącznej 13,3 km
  • Sieraków – Kukułka – Błota – szlak żółty i czarny o łącznej długości 14,9 km
  • Sieraków – Bucharzewo – szlak niebieski o długości 6,3 km
  • Ścieżka edukacyjna Romanowo – Walkowice – długość około 23 km
  • Rezerwat Kuźnik – Skrzatusz – szlak żółty o długości 15 km
Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE