Niegdyś w Polsce używano jedynie imion. Ludzi jednak przybywało i nazwiska zaczęły być konieczne. Początkowo były przydomkami pochodzącymi od charakterystycznej cechy, imienia ojca czy miejscowości pochodzenia. Co ciekawe, nazwiska dziedziczymy dopiero od XVII wieku. Skąd pochodzi Twoje nazwisko? Być może dowiesz się z tego tekstu.

2Nazwiska od zawodów i funkcji

Nazwisko Kowalski wzięło się od kowalskiego rzemiosła. Fot. Pixabay

Drugie z najpopularniejszych polskich nazwisk: Kowalski, wzięło się od zawodu kowala, podobnie jak Kowalik, Kowalewski czy Kowalczyk. Kowali zawsze było wielu, a dziś jest sporo osób noszących to nazwisko. Od cieśli pochodzi nazwisko Cieślik, od wójta Wójcik, czy Wójcicki.

Bartnik, Tkacz czy Bednarz to także nazwiska od zawodów. Nazwiska Woźny i Woźniak pochodzą od woźnego sądowego. Kucharek czy Kucharczyk odnosi się do osoby, która zapewne znakomicie pichciła. Krawiec i Krawczyk to nazwiska pochodzące od zawodu krawca, z tym że Krawczyk prawdopodobnie był czeladnikiem. Ta sama zasada tyczy się Szewca i jego czeladnika Szewczyka.

Poprzedni artykułNajlepsze oferty na sylwestra. Przywitaj rok 2020 w doskonałych hotelach za bezcen!
Następny artykułŹle wymawiane polskie wyrażenia – jak powinno się mówić i co to znaczy?
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

12 KOMENTARZE

    • Według listy nazwisk z indeksu nazwisk do Herbarza szlachty polskiej „Rodzina” Seweryna Uruskiego Demecki to nazwisko szlacheckie 😉

    • Tropów może być wiele. Jednym z nich jest nazwisko otrzymane w wyniku przekształceń z nazwiska Stasiak, czyli syn Stanisława. Ale niekoniecznie: być może Stosiak był synem Stoisława lub Stoigniewa. Nazwisko to może też wywodzić się od nazwy miejscowości, np. Stosy.

    • Nazwiska Solecki, ale także Sołecki mogą pochodzić od nazwy miejscowości takich jak Solec czy Solce, ale też sołectwa, jak i funkcji sołtysa. Nazwisko Solecki widnieje także w wykazie rodów poddanych królowi w Indeksie do Lustracji województwa krakowskiego 1789 r.

  1. A czy wie może Pani jaka jest etymologia Pani nazwiska? Tak się składa że jest to również nazwisko mojego Dziadka.
    Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here