Skierniewice zwane były miastem duchownym arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. To tu mieściła się siedziba arcybiskupów. Dziś pałac prymasowski jest jednym z piękniejszych zabytków tej ciekawej miejscowości, położonej w połowie drogi między Warszawą a Łodzią. Skierniewice atrakcje mają zarówno dla miłośników historii jak i natury.
Skierniewice – miasto duchowne
Skierniewice to miejscowość, która na znaczeniu zyskała dzięki swemu położeniu między Warszawą a Łodzią. Jej nazwa pochodzi od kwiczoła (skwierczącego ptaka). Pierwsze zabudowania postawiono w XIV wieku, a w 1457 roku Skierniewice otrzymały prawa miejskie.
Ciekawostką jest fakt, że po śmierci króla Augusta II Sasa w 1733 roku i wraz z urzędowaniem prymasa interreksa Teodora Andrzeja Potockiego, Skierniewice nazywane były drugą stolicą Polski.
Skierniewice zostały miastem duchownym arcybiskupstwa gnieźnieńskiego w ziemi rawskiej. Stało się to w 1792 roku. W 1795 roku w pałacu prymasowskim rezydował ostatni prymas Ignacy Krasicki. W czasie zaborów miasto przekazano księciu Konstantemu. W 1885 roku w Skierniewicach miał miejsce Zjazd Trzech Czarnych Orłów. Spotkali się wtedy Aleksander III, Wilhelm I i Franciszek Józef I.
Skierniewice atrakcje
W samych Skierniewicach warto pospacerować ulicami, gdzie istniało kiedyś getto (pod koniec XIX w. co drugi mieszkaniec miasta był Żydem). Największe reklamujące Skierniewice atrakcje to jednak rynek z ratuszem, pałac prymasowski, Dworek Modrzewiowy (najstarszy drewniany budynek w mieście), a także zabytki kolejowe: przepiękna parowozownia i dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
Skierniewice były także siedzibą wojsk rosyjskich i warto zobaczyć ich koszary z XIX w przy ul. Batorego. Miasto ma też dookoła wiele terenów zielonych, graniczy z Bolimowskim Parkiem Krajobrazowym, od wschodu z Lasem Zwierzynieckim. Przy tym pierwszym znajduje się także przepiękny Nieborów, a nieco dalej Arkadia – stworzona na wzór raju wioska z bajkowym parkiem, arkadami i świątyniami dumania.
Dojazd do Skierniewic
Skierniewice leżą przy drodze nr 70. Z autostrady A2 należy zjechać w połowie drogi między Warszawą a Łodzią, na wysokości Nieborowa. Miasto jest położone także na połączeniu A2 i drogi ekspresowej S8. Kompleks parkowy w Arkadii znajdziemy po drugiej stronie autostrady.