Strona głównaCiekawostkiŚniardwy – największe jezioro w Polsce

Śniardwy – największe jezioro w Polsce

Śniardwy nazywane są mazurskim morzem. To największe jezioro w Polsce zachwyca swoją ciągnącą się aż po horyzont taflą wody i przyciąga miłośników wodnych sportów. Jednak Śniardwy budzą także respekt wśród żeglarzy z powodu swojej nieprzewidywalności. Największe jezioro w Polsce skrywa w sobie wiele faktów i ciekawostek. Poznajcie je wszystkie.

Największe jezioro w Polsce

Śniardwy są położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to największe jezioro w Polsce o powierzchni 114 kmkw, jednak bardzo płytkie. Największa głębia wynosi do 23,4 metra, a średnia głębokość nie przekracza 10 metrów. Jego płycizny z licznymi głazami ukrytymi tuż pod powierzchnią wody są sporym zagrożeniem dla pływających tu jachtów i statków. Najbardziej niebezpieczna jest południowo-wschodnia część jeziora.

Śniardwy – mazurskie morze

Śniardwy nie bez przyczyny nazywane są mazurskim morzem. Jezioro jest tak duże, że z jednego brzegu ledwo dostrzec można jego drugą stronę. Jest to możliwe tylko przy pięknej słonecznej pogodzie. Wiele osób uważa, że Śniardwy najpiękniej wyglądają o poranku, gdy unosi się lekka mgła a wokół otacza nas bezkres wód niczym na środku oceanu.

Największe jezioro w Polsce to także wyjątkowa mazurska atrakcja żeglarska. Na Śniardwach można zobaczyć wielką przestrzeń i poczuć fale jak na otwartym morzu. Jednak jezioro budzi ogromny respekt i powinni tu wpływać jedynie doświadczeni żeglarze. Nagłe mielizny, zmienne fale czy silne wiatry to tylko przykład niebezpieczeństw z jakimi muszą radzić sobie osoby pływające po Śniardwach.

Również gwałtowne załamania pogody budzą strach wśród żeglarzy. Na dużych, nagrzanych powierzchniach wód mogą powstawać tzw. białe szkwały. Rozpoznać je można po wypiętrzonej, ciemnej chmurze w kształcie kowadła, która szybko przemieszcza się nad jeziorem. Gdy dostrzeże się takie zjawisko pozostaje nam jedynie chwila na zrzucenie żagli czy skrycie się kajakiem na brzegu.

Fortyfikacje pośród mazurskich wód

Na Śniardwach znajduje się 8 wysp. Najciekawszą historię skrywa w sobie Czarci Ostrów.
W latach 1784-1786 za czasów Fryderyka Wielkiego na wyspie wzniesiono wojskowy magazyn żywnościowy zwany również Fortem Lyck. Miejsce to było doskonale zabezpieczone przed niespodziewanym atakiem wroga, gdyż statki żeglugi śródlądowej nie były przystosowane do prowadzenia walki artyleryjskiej z zastosowaniem dużych kalibrów. Niestety z powodu gwałtownych burz i nawałnic, które powodowały zbyt duże zniszczenia na wyspie, król pruski Fryderyk Wilhelm II zlecił zlikwidowanie Fortu Lyck. Materiały budowlane z rozbiórki zostały wykorzystane do budowy twierdzy Boyen w Giżycku.

Dziewczyna zaklęta w mazurskim jeziorze

śniardwy największe jezioro w polsce

Z mazurskim jeziorem związana jest pewna legenda. Piękna córka miejscowego rybaka odrzuciła zaręczyny pruskiego boga wód, Perkunosa. Z tego powodu została przez niego uwięziona w kamiennej skorupie. Każdego roku, w sobótkową noc, z głębin Śniardw wyłaniał się głaz i roztrzaskiwał się na drobne kawałki. Z jego wnętrza wychodziła piękna dziewczyna, która zachwycała się urodą tutejszej przyrody i rozmawiała ze zwierzętami. Gdy zbliżała się północ wracała z kwiatem paproci nad brzeg jeziora gdzie ponownie zamykano ją w kamieniu, który znikał w falach jeziora.

Legenda głosi, że dziewczyna odzyska wolność z chwilą, gdy znajdzie się młodzieniec, który o północy, w noc świętojańską podczas łoskotu piorunów ujrzy kwiat paproci. Zerwie go i złoży u stóp dziewczyny, wyłaniającej się z wód jeziora.

Śniardwy – największe jezioro w Polsce
Śniardwy – największe jezioro w Polsce fot. Shutterstock (5)
Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE