Strona głównaCiekawostkiSolina – oaza spokoju w Bieszczadach

Solina – oaza spokoju w Bieszczadach

Okolice Jeziora Solińskiego są potocznie nazywane Soliną. Powszechnie kojarzona przez większość Polaków jest punktem obowiązkowym dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku i dużego miasta. Szczególnie docenić należy walory przyrodnicze i uzdrowiskowe tego regionu Polski. Jeśli macie ochotę na obcowanie z przyrodą to okolice Jeziora Solińskiego są do tego idealne. Solina zachwyca – my nie mamy co do tego wątpliwości.

Solina – miejsce idealne do wypoczynku

jezioro solińskie solina
Jezioro Solińskie. Fot. Shutterstock

Jezioro Solińskie i jego okolice to idealne miejsce do wypoczynku i rozwijania swoich pasji. Solinę pokochali miłośnicy wędkowania, żeglarze a także ci, którzy potrzebują odrobiny wytchnienia od zgiełku i hałasu. Chociaż w pobliżu powstało kilkanaście ośrodków rekreacyjnych i wypoczynkowych, to jest to jeden z najspokojniejszych regionów Polski.

Bogata fauna jeziora sprzyja przede wszystkim wędkarzom. Obserwować tu możemy m.in. sandacze, okonie, leszcze czy sumy. Ryb w jeziorze nie brakuje – chętnie korzystają one z dokarmiania przez turystów odwiedzających zaporę.

Najbardziej rozpoznawalne miejsce na Jeziorem Solińskim

Solina jezioro Solińskie zapora
Zapora na Jeziorze Solińskim. Fot. Shutterstock

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem nad Jeziorem Solińskim jest oczywiście zapora. To niewątpliwa atrakcja tego regionu. Zapora w Solinie powstała jednak nie na potrzeby turystów, a ze względów bezpieczeństwa. Okoliczne miejscowości były bardzo często zalewane i podtapiane. Rozwiązaniem tego problemu miała być właśnie zapora, która powstała z projektu profesora Karola Pomianowskiego. Dziś jest to przede wszystkim ważna atrakcja turystyczna regionu, która przyciąga turystów odwiedzających Jezioro Solińskie i Bieszczady.

Malowniczy położone uzdrowisko

Solina jezioro solińskie
Żaglówki na Jeziorze Solińskim. Fot. Shutterstock

Solina to także doskonałe miejsce do podreperowania swojego zdrowia. Nad brzegiem Soliny położone jest znane uzdrowisko – Polańczyk. W Polańczyku działalność uzdrowiskowa rozpoczęła się w 1974 roku. Wieś otrzymała status uzdrowiska w 1999 roku. W Polańczyku znajduje się park zdrojowy. Można tu skorzystać z różnego rodzaju zabiegów i cieszyć się walorami przyrodniczymi. Warto również zwrócić uwagę na ciekawe zabytki w Polańczyku. Znajduje się tu murowana cerkiew z ikoną Matki Boskiej z Łopienki, a także cmentarz murowaną kapliczką dworską.

Bieszczady – top 10 powodów, by tam pojechać

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE