Strona głównaCiekawostkiSzczawnica – uzdrowisko w górach i dolinach

Szczawnica – uzdrowisko w górach i dolinach

Szczawnica to wyjątkowo położone uzdrowisko. Pobyt tam jest nie tylko lekarstwem dla naszego ciała, ale i ducha. Miejscowość znajduje się w dolinie potoku Grajcarka i otoczona jest pięknymi Beskidami. Tutaj od 200 lat znakomity mikroklimat sprzyja poprawie funkcjonowania górnych dróg oddechowych. Jeśli marzycie o odpoczynku i poprawie zdrowia pośród malowniczych krajobrazów, zapraszamy do Szczawnicy.

Szczawnica – góralska kwaśna woda

Szczawnica. Fot. Shutterstock

Nazwa miejscowości Szczawnica pochodzi od znajdujących się tutaj kwaśnych wód, które po góralsku nazywane są szczawami. Na terenie uzdrowiska znajdują się źródła dwunastu kwaśnych wód, które mają swoje walory zdrowotne. Pierwsza wzmianka o istnieniu na tych terenach osady pochodzi z 1413 roku. To wtedy król Władysław Jagiełło w zapisanych dokumentach wymienia dwie Szczawnice: Wyżną i Niżną.

Miasto położone jest u podnóża góry Bryjarki w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego. Także malownicze otoczenie doliny Grajcarki (prawobrzeżnego dopływu Dunajca), dodaje wyjątkowego uroku Szczawnicy. Góry, wraz z rosnącymi na nich iglastymi i modrzewiowymi lasami, tworzą tu klimatyczny wąwóz, gdzie turyści przyjeżdżają odpocząć, poprawić swoje zdrowie i cieszyć się spacerami.

Uzdrowisko, które przyciąga od 200 lat

Szczawnica. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Szczawnica znana jest jako miejscowość zdrojowa od ponad 200 lat. Najwięcej uzdrowisko zawdzięcza Józefowi Szalay, który poświęcił 40 lat na rozwój Szczawnicy. Zbudował pierwsze łazienki, wystawił nowe budynki zdrojowe i pensjonaty, nadał wygląd źródłom: Magdaleny, Walerii, Jana, Szymona, Heleny i Anieli. Przebudował i odnowił także Park Zdrojowy i wybudował kaplicę zdrojową. Rozreklamował także miasto zapraszając tu znanych ludzi epoki m.in. wybitnego balneologa Józefa Dietla.

Znakomity mikroklimat Szczawnicy sprzyja poprawie funkcjonowania górnych dróg oddechowych. Dawniej miasto skupiało się na leczeniu górników. Dziś warto tu przyjechać jeśli cierpicie na alergie, astmę oskrzelową, przewlekły stan zapalny nosa, ale także problemy z kręgosłupem lub stawami. Podczas pobytu warto wybrać się do Pijalni Wód Mineralnych, gdzie skosztujecie różnorodnych wód poprawiających zdrowie i samopoczucie.

Kajakarska historia miasta

szczawnica
Szczawnica. Fot. vivooo, Shutterstock

Niewiele osób wie, że historia polskiego kajakarstwa górskiego, rozpoczęła się właśnie w Szczawnicy. W 1934 roku powołano tutaj Pienińską Sekcję Kajakową w klubie sportowym Wisła Szczawnica. To tu szkolili się wybitni zawodnicy, którzy zdobywali medale na Mistrzostwach Świata, Europy i Polski oraz na olimpiadach. Najbardziej znane osoby w historii klubu to:

  • Stefan Kapłaniak – kajakarz, medalista Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rzymie i mistrz świata w 1958 roku
  • Mateusz Polaczyk – kajakarz górski, uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w Wielkiej Brytanii w 2012 roku
  • Grzegorz Polaczyk – kajakarz górski, uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach w Grecji w 2004 roku
Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE