Granica też potrafi być niezłą atrakcją. Trójstyk łączy terytoria trzech państw. W Polsce trójstyków jest sześć, najsłynniejszy na granicy Polski, Czech i Niemiec. Gdzie da się nawet stanąć w aż trzech państwach jednocześnie? Podpowiadamy.

Trójstyk – w trzech krajach naraz

Trójstyk Polski, Ukrainy i Słowacji, Krzemieniec.
Trójstyk Polski, Ukrainy i Słowacji, Krzemieniec. Fot. Ondřej Žváček, wikimedia commons, CC BY 2.5

Zwykłe granice państwa przekraczamy bez większych wrażeń. Na większości przejść granicznych w Europie nie ma nawet kontroli. W górach na szczytach dzielących dwa państwa przeżywamy nieco więcej emocji, ale prawdziwą gratką są trójstyki. Dotarcie tam może być atrakcją samą w sobie.

Trójstyki w Polsce

Obelisk przy granicy Polski, Czech i Słowacji. Beskidy. Fot. Shutterstock
 • Polska – Rosja (obwód kaliningradzki) – Litwa: koło Bolci w gminie Wiżajny, tam jest także granica warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.
 • Polska – Litwa – Białoruś na rzece Marycha niedaleko Stanowiska (gmina Giby)
 • Polska – Białoruś – Ukraina na Bugu pod Włodawą (Orchówek)
 • Polska – Ukraina – Słowacja na szczycie Krzemieniec
 • Polska – Słowacja – Czechy pomiędzy miejscowościami Jaworzynka (Trzycatek), Czernem na Słowacji i Herczawą w Czechach.
 • Polska – Czechy – Niemcy pomiędzy miejscowościami Porajów, Gródek nad Nysą i Żytawą.

Trójstyk Polska – Czechy – Niemcy

trójstyk polska czechy niemcy
Granica Polski, Czech i Niemiec. Google photos, J3NDA Google Street View lipiec 2017

Granica tych trzech państw przebiega na Nysie Łużyckiej, w miejscu gdzie wpada do niej Lubota. Ponieważ znajduje się na wodzie, fizycznie w tych trzech państwach naraz możemy być jedynie siedząc w łódce albo płynąc wpław. Na lądzie, konkretnie po stronie czeskiej, stoi jednak pamiątkowy obelisk, a przy nim kilka ławek. Na terytorium każdego z państw wetknięto także ponadto jego flagę. Przez Lubotę prowadzi z Czech do Niemiec mały mostek.

Można tam dotrzeć z Porajowa aleją Trzech Państw.

Trójstyk Jaworzyński Polska – Czechy – Słowacja

trójstyk jaworzyński
Trójstyk Jaworzyński na granicy Polski, Czech i Słowacji, Ricardo77, wikimedia commons, CC BY-SA 3.0

Znajdziemy w pobliżu miejscowości Jaworzynka w województwie śląskim.

Trójstyk Polska – Rosja – Litwa

To także dość znany trójstyk. Dojdziemy do niego z drogi 651.

A czwórstyk? Takie słowo też istnieje, co więcej takie miejsce można znaleźć i w Polsce, ale nie dotyczy wyłącznie granicy państw. Możemy powiedzieć więcej: idealny punkt łączący granice czterech krajów nigdzie na świecie nie istnieje. Można go za to spotkać na styku czterech stanów w USA, czy też w naszym kraju na złączeniu terytoriów Rosji, Litwy, województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, a więc czterech terytoriów.

Zdjęcie zajawkowe: Trójstyk na granicy Polski, Czech i Niemiec. Fot. Honza Groh, CC BY-SA 3.0

Atrakcje w Polsce

 • Rafting Active Move w Szczawnicy

  Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

 • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

  W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

 • Ruiny kościoła w Kobułtach

  Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

Zobacz naszą kolekcję plakatów