Gotycki zamek w Czersku powstał w latach 1388-1410. Była to jedna z najważniejszych rezydencji książąt mazowieckich. Choć dziś jest ruiną, zamek Czersk nadal imponuje. Znany jest m.in. z teledysku do utworu Skaldów „W żółtych płomieniach liści”. To miejsce z wyjątkową atmosferą, gdzie grudzień ucieka za grudniem, a styczeń stuka za styczniem.

1Zamek Czersk – rezydencja książąt i królów

Brama do zamku w Czersku. Fot. Shutterstock

Zamek w Czersku niedaleko od Warszawy powstał w XI wieku i stał się ważną rezydencją kasztelanów czerskich. Było to jeszcze za czasów panowania Bolesława Śmiałego lub Władysława Hermana. Warowny gród w Czersku znany jest m.in. z tego, że to tutaj w 1229 roku książę Konrad mazowiecki uwięził Henryka Brodatego i wypuścił dopiero po interwencji księżnej Jadwigi, gdy Brodaty zrzekł się roszczeń do Małopolski. Henryk Brodaty nie był jedynym, który podzielił taki los. Konrad lubił więzić ludzi na zamku w Czersku. W 1239 roku pozbawił wolności Bolesława Wstydliwego.

Zamek w Czersku widziany z góry
Zamek w Czersku widziany z góry. Fot. Shutterstock

Gród w Czersku wspierały daniny z okolicznych wsi, dzięki którym odbudowano go m.in. po najeździe Litwinów. Murowany zamek pojawił się w tym miejscu w XIV wieku, konkretnie w latach 1388-1410 z rozkazu księcia Janusza I. Była to jego najważniejsza rezydencja, gdzie zmarł 19 lat później.

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here