Zamek Grodno to warownia pełna tajemnic. Podobno jest tu ukryty skarb z okresu II wojny światowej. Wokół zamczyska urosło wiele legend i baśni. Miłośnicy spektakularnych widoków będą zachwyceni. Nie dość, że warownia została wybudowana na szczycie wzniesienia Choina, to u jego stóp leży zaporowe Jezioro Lubachowskie.
Zamek Bolka I
Imponujący zamek został prawdopodobnie wzniesiony przez Bolka I, księcia świdnicko–jaworskiego. Część murów pochodzi z czasów późniejszych, kiedy warownia należała do księcia Bernarda i jego brata Bolka II. W 1393 roku zamek przeszedł w posiadanie Korony Czeskiej. Jak większość obiektów tego typu na Dolnym Śląsku, zamek Grodno ucierpiał podczas wojny trzydziestoletniej. Ostatnimi właścicielami majątku był ród von Zedlitzów.
Kiedyś był to jeden z największych i najbardziej spektakularnych zamków na Śląsku. Warownia była otoczona blankowym murem. Jednym z najlepiej zachowanych elementów zamku Grodno jest widoczna na zdjęciu powyżej brama wjazdowa z renesansowym portalem.
Gdzie jest skarb?
Skarb, który podobno jest ukryty na zamku Grodno, to jeden z wielu nieodnalezionych na Dolnym Śląsku. Czego od lat szukają badacze? To podobno skrzynia ze skarbem pochodzącym z okresu II wojny światowej. Poszukiwania skupiają się wokół tajemniczego tunelu, którego do dziś nie udało się odnaleźć.
Istnienie przejścia mają potwierdzać przewodniki opisujące zamek Grodno z 1906 roku, w których widnieje taka informacja. Niektórzy twierdzą, że wejście do tunelu może się znajdować w okolicy celi Małgorzaty. Jeśli wierzyć tej teorii, skarb znajduje się pod wodą – podczas budowy tamy ta część zamku została zalana.
Pikanterii sprawie dodaje sekret listów jakie otrzymała dziennikarka i autorka książek poświęconych tajemnicom Dolnego Śląska, Joanna Lamparska. W korespondencji tej Leonhard von Schreck, podający się za niemieckiego sapera twierdził, że pomagał ukrywać w zamku skarb.
Zamek Grodno jest systematycznie przeszukiwany przez badaczy. Wciąż istnieje nadzieja, że ogromny skarb czeka w tajemniczym tunelu.
Zamek Grodno – baśnie, podania i legendy
Warownia jest skarbnicą baśni, podań i legend. Trudno opowiedzieć wszystkie ciekawe historie z nią związane, dlatego wybraliśmy te naszym zdaniem najciekawsze.
Pierwsza historia dotyczy Białej Damy nawiedzającej zamek Grodno. Choć nikt nie jest pewny, kim za życia była zjawa, faktem jest, że stała się powodem różnych dziwnych zdarzeń. Miała się ona przyczynić m.in. do śmierci syna burgrabiego, który zakochał się w łudząco podobnej do kobiety zjawie. Nieszczęśnik rzucił się za Białą Damą do studni i od tego momentu straszy w ruinach wraz z nią.
Kolejna historia związana jest ze szkieletem, który znajduje się w jednym lochów. Podobno szczątki należą do kasztelanki Małgorzaty. Według legendy ojciec młodej dziewczyny zgodził się na jej wydanie za bogatego starego szlachcica. Zrozpaczona dziewczyna w dniu zaślubin zepchnęła mężczyznę z zamkowej wieży zamku Grodno. Aby oczyścić się z zarzutów, opowiedziała ojcu o nieszczęśliwym wypadku do jakiego doszło na zamku. Kasztelan nie uwierzył jednak w tłumaczenia córki i skazał Małgorzatę na śmierć głodową poprzez zamurowanie w lochu.
A Wy odwiedziliście zamek Grodno? Warto go odwiedzić będąc w Zagórzu Śląskim, Walimiu, Lubachowie czy Jedlinie-Zdrój.
Zobacz także: Najpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku (Top 13)