Zamek Królewski w Warszawie jest niekwestionowaną wizytówką stolicy. Kiedyś niemy świadek ważnych dla Polski wydarzeń, dziś muzeum i jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Warszawie. Ze względu na nadzwyczajną wartość dla historii, w 1980 roku wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki ogromowi prac włożonych w jego rekonstrukcję, możemy na własne oczy zobaczyć co to znaczy „żyć po królewsku”.
Zamek o bogatej historii
Trudno szukać drugiego miejsca w Warszawie o tak bogatej i ciekawej historii. Już w XIII wieku w miejscu ówczesnego zamku powstał drewniany gród, którego wzniesienie było nierozerwalnie związane z początkami miasta Warszawy. Prawdopodobnie była to inicjatywa księcia mazowieckiego Bolesława II. Tak rozpoczęła się historia jednego z najważniejszych miejsc na mapie Warszawy.
Już w XIV wieku prymitywny gród zaczęto przekształcać w ceglany zamek. Do zabudowań dołączyła obronna Wieża Wielka, most zwodzony, a także pierwszy odcinek muru obwodowego. Przebudowy kolejnych części grodu inicjowane przez nowych władców, nadawały mu charakter obronny. Pierwszy król polski gościł na zamku już w 1426 roku – był to Władysław Jagiełło.
Zamek Królewski w Warszawie rozwijał się prężnie na przestrzeni wieków. Nie udało się jednak uniknąć licznych grabieży i dewastacji. Pierwsza nastąpiła podczas potopu szwedzkiego, wtedy to zamek został w znacznym stopniu zniszczony. Miejsce odzyskało swoją świetność za panowania Wettinów, by ponownie zostać rozgrabione podczas rozbiorów Polski. Najgorsze miało jednak dopiero nadejść. W 1939 roku zamek został zbombardowany. Jednak dzięki czujności muzealników, udało się uratować część bezcennych zbiorów. Niestety zaledwie 5 lat później zamek został wysadzony przez wojska niemieckie.
Zamek Królewski w Warszawie – kontrowersje związane z odbudową
Chociaż Zamek Królewski w Warszawie został zniszczony we wrześniu 1944 roku, to na swoją odbudowę musiał czekać aż 32 lata. Pierwszą decyzję o rekonstrukcji zamku podjęto już w lipcu 1949 roku, jednak wielkich planów nie udało się zrealizować. Ze względu na priorytety i ograniczenia budżetowe, a także decyzje władz komunistycznych w sprawie zamku, przez kolejne lata działo się bardzo niewiele. Podczas oczekiwania na odbudowę udało się zrekonstruować Bramę Grodzką, uporządkować teren zamku oraz odbudować budynek Biblioteki Królewskiej.
Decyzja, na którą z utęsknieniem oczekiwali warszawiacy, zapadła dopiero 20 stycznia 1971 roku. Wtedy to powołano Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego. Co ciekawe, odbudowa została sfinansowana całkowicie ze składek społecznych. Przywrócenie budowli do dawnej świetności było możliwe dzięki projektowi architekta Jana Bogusławskiego. Chociaż ostateczne prace nad zamkiem zakończono w 1988 roku (wyposażenie wnętrz i prace wykończeniowe), to pierwsze wnętrza rezydencji zostały udostępnione zwiedzającym w 1984 roku.
Wnętrza zamku – z wizytą w domu króla
Dziś Zamek Królewski pełni przede wszystkim funkcje muzealne. W ramach odwiedzin można oglądać zrekonstruowane sale zamku m. in. królewską sypialnię, salę tronową czy salę wielką (balową). Wnętrza zaskakują przede wszystkim ilością złoceń i marmurowych elementów. Doskonale odwzorowane pomieszczania pozwalają zobaczyć jak kiedyś żyli i mieszkali polscy władcy.
W zbiorach muzeum znajduje się wiele bezcennych dzieł sztuki. Można tu podziwiać obrazy, grafiki, rzeźby, elementy wystroju wnętrz i wiele innych cennych historycznie elementów. Zbiory są systematycznie poszerzane i uzupełniane. Na zamku organizowane są liczne wystawy czasowe, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Zamek Królewski w Warszawie można zwiedzić za darmo. Jest to możliwe w niedziele w godzinach od 10 do 18.