Strona głównaCiekawostkiZamek Książąt Pomorskich w Darłowie z królem o trzech koronach

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie z królem o trzech koronach

W czasach średniowiecza Darłowo należało do Hanzy, czyli związku miast handlowych północnej Europy. To sprawiło, że miasto bardzo szybko się rozwijało. Właśnie wtedy powstał Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – jedyny w Polsce nadmorski, gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu. Poznajcie tą wspaniale zachowaną warownię położoną na polskim Wybrzeżu.

Zamek na wyspie

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie. Fot. Shutterstock

Budowa Zamku w Darłowie rozpoczęła się w roku 1352. Były to czasy panowania Bolesława V oraz intensywnego rozwoju miasta należącego do Hanzy. Gdy książę pomorski kupił teren pod budowę warowni, była tu wyspa z młynem otoczona z każdej strony wodami: Wieprzą oraz dwoma fosami.

Zamek wybudowano na planie kwadratu. Składał się z murów obwodowych, wieży bramnej oraz małego skrzydła mieszkalnego. Gdy warownia przeszła w ręce Warcisława VII, dodał on do budowli reprezentacyjne skrzydło wschodnie. Następny władca – Eryk I, postanowił dodać dwukondygnacyjne skrzydło zachodnie oraz drugą linię murów obronnych. Wiek XV i XVI to czas intensywnej rozbudowy zamku szczególnie o dodatkowe pomieszczenia mieszkalne. Budynek był na tyle okazały, że otrzymał tytuł Zamku Książąt Pomorskich.

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie kilkukrotnie został dotknięty pożarami. Po pierwszym, który miał miejsce w 1624 roku, władca Bogusław XIV odbudował twierdzę. Nie wyglądała ona jednak już tak okazale jak dawniej. Gdy zamek ponownie spłonął w dwóch pożarach w latach 1679 i 1680, został jeszcze raz wzniesiony. Nigdy jednak nie odzyskał swojego pięknego gotyckiego stylu.

Schronienie króla o trzech koronach

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie. Fot. Shutterstock

Jedną z bardziej barwnych postaci dla Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie był władający w latach 1449-1459 książę słupski Eryk I. To on znacząco wpłynął na rozbudowę warowni oraz wzbogacił Salę Rycerską o sklepienia gwiaździste. Znacznie ciekawsza jest jednak historia jego życia.

Eryk I to jedyny książę pomorski, który posiadał koronę i to nie jedną, ale aż trzy. Wszystko zaczęło się od tego, że został adoptowany przez swoją krewną Małgorzatę – królową Danii w roku 1397. Eryk szybko został mianowany królem Danii a następnie także Szwecji i Norwegii. Niestety, gdy po śmierci Małgorzaty przejął on samodzielne rządy dość szybko popadł w konflikt, gdyż chciał odbić księstwo szelzwickie. Konflikt odbił się na relacjach Danii z całą Europą, a ostatecznie doprowadził do wieloletniej wojny. W 1440 roku wszystkie podległe mu państwa pozbawiły go korony.

Po dziewięciu latach tułaczki na morzu, gdzie łupił i okradał statki, osiadł na stałe w Darłowie. Tam postanowił w spokoju przeżyć resztę życia. Objął władzę w księstwie słupskim, gdzie mimo wcześniejszej złej sławy rządził mądrze i szybko łagodził wszelkich konfliktów.

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – dziś muzeum

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie. Fot. Shutterstock

W roku 1929 roku rozpoczęły się prace mające przygotować budynek do pełnienia funkcji muzeum. Pierwszą ekspozycję w zamku udostępniono 1 lipca 1930 roku. Od tego momentu zaczęło funkcjonować tu Muzeum Powiatowe, które po wojnie przekształcono w Muzeum Regionalne.

Dziś w muzeum możemy zobaczyć zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby drewniane, ekspozycję sztuki sakralnej oraz sztukę współczesnych artystów. Sam zamek Książąt Pomorskich w Darłowie to wyjątkowy zabytek, w którym poczujemy się jak w średniowieczu.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE