Zamek Moszna to miejsce wyjątkowe, które już po pierwszym spojrzeniu przynosi nam do głowy bajkowe skojarzenia. To jeden z najbardziej znanych zabytkowych obiektów na Opolszczyźnie. Zamek Moszna ma aż 365 pomieszczeń i 99 wież. Poznajcie niezwykłą historię tej budowli.

2Ciężkie losy zamku w Mosznej

Zamek Moszna ma bardzo bogatą historię. Fot. Pixabay

Zamek w Mosznej przez wiele lat był siedzibą rodu Tiele-Wincklerów, a na polowania przyjeżdżał tu sam cesarz Wilhelm II. Do sprzedaży zamku rodzinie Tiele-Wincklerów doszło w 1866 roku. To właśnie syn właściciela majątku, Franz Hubert, rozbudował zamek Moszna.

Najgorszym zarządcą jakiego miał zamek w Mosznej był Claus-Peter. Przez hulaszczy tryb życia roztrwonił część zamkowego majątku, nie doczekał się potomka i w ostatnich latach życia przekazał zamek Moszna w ręce kuzyna.

Ostatni właściciele zamku w Mosznej mieszkali tu do czasów wojny i ostatecznie uciekli z niego przed nadchodzącą armią czerwoną. Przez pewien czas w pałacu Moszna zakwaterowana była armia radziecka co przyczyniło się do dewastacji znacznej części wyposażenia i kradzieży wielu dzieł sztuki.

W tym miejscu działał m.in szpital (do 2013 roku). Dziś zamek Moszna  oferuje miejsca noclegowe i co roku przyciąga tłumy turystów.

Kto straszy na zamku w Mosznej? Czytaj na kolejnej stronie.