Strona głównaCiekawostkiZamek w Świdwinie – dawna forteca Krzyżaków i joannitów

Zamek w Świdwinie – dawna forteca Krzyżaków i joannitów

Ta ciekawa warownia rycerska była przez wieki siedzibą dwóch zakonów. Na początku administrowali nią Krzyżacy, a potem joannici. Warto odkryć mało znany zamek w Świdwinie leżący poza utartym szlakiem.

Warownia rycerska

Zamek w Świdwinie
Zamek w Świdwinie. Fot. Shutterstock

Zamek w Świdwinie na brzegu rzeki Regi w woj. zachodniopomorskim powstał jako warownia rycerska. Była to XIII-wieczna budowla obronna służąca margrabiom brandenburskim z dynastii askańskiej. Trapezoidalna budowla nie była ich siedzibą długo.

Właściwy zamek powstał na początku XIV w., a rozbudowali go Wedlowie, niemiecki ród szlachecki z Holsztynu. Ci z kolei nie nacieszyli się swoją rycerską warownią długo, bo dość szybko sprzedali ją Krzyżakom.

Zakon postanowił rozbudować zamek po raz kolejny. Powstało wschodnie skrzydło i nowy budynek, w którym mieściła się siedziba wójta. Postawiono nową bramę i wieżę.

W późniejszych latach właścicielem warowni był także elektor brandenburski Fryderyk II, który kupił ją od Krzyżaków w 1445 roku. On także zlecił pewne prace architektoniczne (powstało m.in. przedbramie).

Komandoria joannitów

Zamek w Świdwinie
Zamek w Świdwinie. Fot. Marcin Sokołowski, CC BY-SA 3.0

Najbardziej znanymi właścicielami zamku są joannici, którzy wcześniej mieli swoja siedzibę w komandorii w Chwarszczanach, a w 1540 r. przenieśli się właśnie tutaj. Zakon tzw. Szpitalników opiekował się pielgrzymami podróżującymi do Ziemi Świętej. W momencie gdy zakon templariuszy utracił wpływy, joannici się wzbogacili zyskując wiele bogactw i ziem.

Zamek w Świdwinie został przebudowany ponownie, joannici nadali mu barokowy charakter. Zamknęli dziedziniec i dobudowali nowe skrzydła. Byli panami na zamku do 1808 r., kiedy to ich komandoria została zlikwidowana.

Obecnie Szpitalnicy zwani są zakonem maltańskim, a kawalerów maltańskich nadal można spotkać w Polsce.

Zamek dziś

Zamek w Świdwinie
Zamek w Świdwinie. Fot. Autostopowicz, CC BY-SA 3.0

Warownia stała się siedzibą urzędów pruskich. Z kolei po II wojnie światowej zamek strawiła pożoga. Odbudowano go w 1968 r. i dziś mieści się tam dom kultury.

Zamek w Świdwinie – lokalizacja

Zamek w Świdwinie znajduje się przy ul. Niedziałkowskiego. Sam Świdwin położony jest 25 minut drogi od trasy E28 ze Szczecina do Koszalina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE