Ta ciekawa warownia rycerska była przez wieki siedzibą dwóch zakonów. Na początku administrowali nią Krzyżacy, a potem joannici. Warto odkryć mało znany zamek w Świdwinie leżący poza utartym szlakiem.

Warownia rycerska

Zamek w Świdwinie
Zamek w Świdwinie. Fot. Shutterstock

Zamek w Świdwinie na brzegu rzeki Regi w woj. zachodniopomorskim powstał jako warownia rycerska. Była to XIII-wieczna budowla obronna służąca margrabiom brandenburskim z dynastii askańskiej. Trapezoidalna budowla nie była ich siedzibą długo.

Właściwy zamek powstał na początku XIV w., a rozbudowali go Wedlowie, niemiecki ród szlachecki z Holsztynu. Ci z kolei nie nacieszyli się swoją rycerską warownią długo, bo dość szybko sprzedali ją Krzyżakom.

Zakon postanowił rozbudować zamek po raz kolejny. Powstało wschodnie skrzydło i nowy budynek, w którym mieściła się siedziba wójta. Postawiono nową bramę i wieżę.

W późniejszych latach właścicielem warowni był także elektor brandenburski Fryderyk II, który kupił ją od Krzyżaków w 1445 roku. On także zlecił pewne prace architektoniczne (powstało m.in. przedbramie).

Komandoria joannitów

Zamek w Świdwinie
Zamek w Świdwinie. Fot. Marcin Sokołowski, CC BY-SA 3.0

Najbardziej znanymi właścicielami zamku są joannici, którzy wcześniej mieli swoja siedzibę w komandorii w Chwarszczanach, a w 1540 r. przenieśli się właśnie tutaj. Zakon tzw. Szpitalników opiekował się pielgrzymami podróżującymi do Ziemi Świętej. W momencie gdy zakon templariuszy utracił wpływy, joannici się wzbogacili zyskując wiele bogactw i ziem.

Zamek w Świdwinie został przebudowany ponownie, joannici nadali mu barokowy charakter. Zamknęli dziedziniec i dobudowali nowe skrzydła. Byli panami na zamku do 1808 r., kiedy to ich komandoria została zlikwidowana.

Obecnie Szpitalnicy zwani są zakonem maltańskim, a kawalerów maltańskich nadal można spotkać w Polsce.

Zamek dziś

Zamek w Świdwinie
Zamek w Świdwinie. Fot. Autostopowicz, CC BY-SA 3.0

Warownia stała się siedzibą urzędów pruskich. Z kolei po II wojnie światowej zamek strawiła pożoga. Odbudowano go w 1968 r. i dziś mieści się tam dom kultury.

Zamek w Świdwinie – lokalizacja

Zamek w Świdwinie znajduje się przy ul. Niedziałkowskiego. Sam Świdwin położony jest 25 minut drogi od trasy E28 ze Szczecina do Koszalina.

Atrakcje w Polsce

 • Rafting Active Move w Szczawnicy

  Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

 • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

  W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

 • Ruiny kościoła w Kobułtach

  Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

Zobacz naszą kolekcję plakatów

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here