Zamek w Tucznie powstał jako twierdza obronna, w drobnej miejscowości z rybacką osadą. To miejsce strategiczne: forteca miała strzec pogranicza Branderburgii i Ziemi Wałeckiej. Murowany gotycki zamek z XIV wieku otoczony był fosą, ale budowla nie miała szczęścia i wielokrotnie popadała w ruinę. Dziś nowy już zamek, odbudowany w tym miejscu w XX w., jest siedzibą domu pracy twórczej Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Jeden z najsilniejszych zamków

Zamek w Tucznie, fot. Klaudia Kamińska

O tej twierdzy Karol IV z dynastii Luksemburgów, panujący w XIV wieku, miał powiedzieć, że jest jedną z najsilniejszych po wschodniej stronie Odry. Nie bez przyczyny. Pierwotny zamek posadowiony był na podmokłych trudnych do zdobycia terenach. Murowana twierdza otoczona była fosą, której pozostałości zachowały się do naszych czasów.

Zamek był wielokrotnie najeżdżany, nie oparł się m.in. Krzyżakom. Z tych starć twierdza nie wyszła cało, została spalona. Zamek był wielokrotnie odbudowywany (pierwotna gotycka budowla nie pozostawiła po sobie znaczących śladów poza fragmentami fundamentów). Obecnie znajduje się tam hotel i sale konferencyjne, zamkiem opiekuje się Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP).

Biała Dama i duch sokolnika

Zamek w Tucznie, fot. zamek-tuczno.com.pl

Jak każdy szanujący się zamek, forteca w Tucznie ma swoją Białą Damę. Towarzyszy jej duch pięknego młodzieńca – sokolnika. Dawno temu parę połączyła miłość, ale była bardzo nieszczęśliwa.

Urodziwa panna była żoną właściciela zamku, jednak gdy ten wyjeżdżał, ulegała urokowi przystojnego sokolnika. Romans rozkwitał w zamkowej wieży, w której kobieta bardzo często przesiadywała. Żeby to usprawiedliwić, kazała ustawić tam krosna i kołowrotek. Nie zajmowało jej jednak tkanie, a urodziwy młodzieniec.

Nieszczęśliwy sokolnik zginął ugodzony strzałą, podczas polowania na ptactwo wodne. Dziewczyna z rozpaczy wypiła truciznę na szczycie swej wieży. Czasami można usłyszeć z niej stukot kołowrotka. Biała Dama bywa też widywana na korytarzach zamku wraz z sokolnikiem.

Zamek w Tucznie – jak tu dojechać

Zamek w Tucznie, fot. Klaudia Kamińska

Tuczno znajduje się w województwie zachodniopomorskim w powiecie wałeckim. Niedaleko stamtąd jest Drawieński Park Narodowy. Twierdza leży nad Jeziorem Zamkowym, w pobliżu są także jeziora Tuczno i Lubiatowo (Jezioro Liptowskie).

Na drodze z Bydgoszczy do Szczecina, należy odbić w lewo w Wałczu.

Zamek w Tucznie, fot. Klaudia Kamińska
Zamek w Tucznie, fot. Klaudia Kamińska, zdjęcie zajawkowe fot. zamek-tuczno.com.pl